Ilustrační FOTO - Pixabay

Vláda proti nové pravomoci krajů

Vláda si nepřeje, aby kraje měly dostat pravomoc schvalovat předpokládané počty uchazečů o výuku v jednotlivých oborech vzdělání ve svých středních školách.

Vláda se postavila negativně ke školské novele Karlovarského kraje, která by širší kompetenci regionů vůči svým středním školám uzákonila. V současnosti stanoví počty uchazečů ředitelé středních škol a zřizovatelé nemají podle autorů novely zákonnou možnost jejich záměry ovlivnit. Do zákona proto kraj navrhl přidat jednu větu, podle níž by kraj mohl předpokládaný počet přijímaných uchazečů podmínit svým schválením.

»Tento nevyvážený zásah do rozhodování by vyvolal například neplánované změny v pedagogickém sboru, kdy by bylo v důsledku rozhodnutí zřizovatele školy o počtu přijímaných uchazečů nutné buď pedagogy propustit, nebo naopak přijmout,« stojí ve stanovisku vlády.

Diskuse na vládě prý byla dlouhá. Nakonec se ale kabinet přiklonil k závěru, že zásah do současného rozdělení kompetencí mezi ředitele a zřizovatele škol by byl nesystémový.

Zamítnutí návrhu hejtmanku Karlovarského kraje Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO) mrzí. »Já si myslím, že pokud jsou kraje zodpovědné za kvalitu středního školství a jsou také zřizovateli, tak by měly mít i kompetenci rozhodovat o tom, jaké obory a s jakým počtem žáků se budou v daném roce otevírat a měly by mít možnost do toho vstoupit a popřípadě to změnit,« povzdechla si Mračková Vildumetzová.

Dodala že v dnešní situaci, kdy jsou školy placené za žáka, mají ředitelé motivaci přijímat co nejvíce studentů bez ohledy na potřeby trhu práce. Navíc v krajích existují i soukromé školy, do jejich oborové struktury kraj nemůže zasahovat.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.