Gibraltar. FOTO - wikipedia commons

Madrid hrozí »potopením« smlouvy

Evropská komise si je vědoma španělských potíží se stávající podobou textu smlouvy o britském odchodu z Evropské unie. Novinářům to řekl mluvčí komise Margaritis Schinas a odkázal na politický rámec, který unijní vyjednavačům daly členské země pro diskuse s Londýnem o brexitu už v dubnu loňského roku.

Španělsko své výhrady ke stávající podobě textu rozvodové smlouvy, se kterou už souhlasila britská vláda, dalo najevo v pondělí na mimořádném jednání Rady pro všeobecné záležitosti k brexitu.

Věc zopakoval přímo premiér země Pedro Sanchéz, který upozornil, že pokud nebude připravený text změněn, pak v neděli na mimořádné schůzce s šéfy států a vlád dalších 26 zemí evropského bloku (bez Británie) nebude moci dohodu podpořit.

Španělsko usiluje o to, aby otázka Gibraltaru, o který vede s Británií dlouhodobý spor, byla považována za dvoustrannou záležitost těchto dvou zemí.

Mluvčí komise připomněl, že mandát pro jednání, který země Barnierovi daly loni a kterého se unijní vyjednavači drželi, přímo uvádí, že po britském odchodu z EU se žádná dohoda mezi Unií a Británií nebude týkat Gibraltaru bez předchozí přímé domluvy mezi Madridem a Londýnem.

Podle dostupných informací Španělsku konkrétně vadí, že článek 184 připravené dohody hovořící obecně o tom, že se EU a Británie budou v dobré víře a rychle snažit vyjednat a ratifikovat dohody o budoucím uspořádání vztahů, nezmiňuje právě podmínku španělsko-britské dohody o všem, co souvisí s Gibraltarem.

»Nyní jsme ve fázi, kdy na přípravě nedělního summitu úzce spolupracujeme se všemi členskými státy s plným respektem vůči mandátu, který jsme od nich dostali,« poznamenal Schinas.

Na nedělní dopoledne plánovaný unijní summit bude momentem, kdy by diplomaty předjednaný text smlouvy o vystoupení měli politicky podpořit šéfové států a vlád 27 zemí Unie (bez Británie). Odsouhlasit také mají politickou deklaraci, v níž popíší záměr budoucí podoby vzájemných vztahů bloku a Británie jako země stojící mimo EU. Smlouvu o britském odchodu z EU následně musí potvrdit také europarlament a nakonec oficiálně opět členské země, přičemž už teoreticky bude stačit kvalifikovaná většina.

Zatímco s textem samotné rozvodové dohody už souhlasila britská vláda i unijní ministři pro evropské záležitosti, na politické deklaraci o budoucnosti se v těchto dnech stále pracuje. Hotova by podle diplomatických informací měla být nejspíš zítra.

Ze slov diplomatů a ministrů po pondělním jednání Rady pro všeobecné záležitosti vyplynulo, že text samotné dohody už by neměl být otevírán a výhrady jako jsou ty španělské, či francouzské související s rybolovem, by moly být řešeny v rámci samostatných prohlášení na okraj nedělního summitu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.