Theresa Mayová. FOTO - wikimedia commons

Soud o brexitu

Britský nejvyšší soud zamítl návrh vlády Theresy Mayové, která žádala, aby Soudní dvůr Evropské unie (ECJ) ukončil řízení o možnosti odstoupení od brexitu.

Informovala o tom britská média. Na evropský soud se obrátila skupina britských politiků, kteří s brexitem nesouhlasí. Chtějí, aby soudci určili, zda má Londýn teoreticky stále šanci proces odchodu Británie z EU jednostranně zastavit, pokud by odstoupil od aktivace »rozvodového« článku 50 lisabonské smlouvy.

O posouzení brexitového procesu unijním soudem usiluje skupina skotských zákonodárců, kteří s vystoupením Británie z EU nesouhlasí. Skotský soud v září rozhodl, že se mohou obrátit na evropský soud, ačkoli britská vláda tento postup neschvaluje. ECJ bude o této otázce rozhodovat ve zrychleném řízení a jednání je naplánováno na 27. listopadu.

Verdikt evropského soudu může být významný, protože britská vláda dosud tvrdila, že neexistuje možnost, jak vzít zpět aktivaci článku 50, která proces brexitu loni spustila, uvedl deník The Financial Times.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-21 13:41
Kdyby si nebyla Mayová jista výsledkem, nežádala by o to.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.