FOTO - wikimedia commons

Protesty proti Macronovi i v Belgii

Silniční blokády kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot růstem daně se z Francie přelily i do Belgie. Lidé v reflexních vestách v obou směrech zastavili provoz na dálnici mezi Monsem a Bruselem.

Situace na dálnici poblíž města Nivelles byla chaotická. Účastníci protestu takzvaných žlutých vest pokáceli stromy a položili je na vozovku. Jeden kamion na místě začal hořet.

Podle agentury Belga byli účastníky protestu stejní lidé, kteří se o víkendu i v pondělí pokusili zablokovat sklad paliv koncernu Total u města Feluy, jež leží poblíž místa protestu.

V Belgii byl od pondělí na dvoudenní návštěvě francouzský prezident Emmanuel Macron, proti kterému míří hněv velké části účastníků protestů ve Francii.

FOTO - Haló noviny

Demonstrace proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, kterých se jen v sobotu zúčastnilo téměř 300 000 lidí a v pondělí asi 27 000, pokračovaly také ve Francii. Podle AFP se kvůli blokádám tvořily dlouhé kolony například u Calais na severu země či v regionu Auvergne-Rhône-Alpes na jihovýchodě. U Caen v Normandii policie protestující rozehnala pomocí slzného plynu a čtyři z nich zadržela. Kromě silnic na mnoha místech lidé blokují i sklady pohonných hmot.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner prohlásil, že protesty se zvrhly a dochází ke stále větší radikalizaci jejich účastníků. Od soboty si podle něj akce žlutých vest vyžádaly jednu oběť na životě a 528 zraněných, z toho 17 vážně. Podle průzkumu citovaného agenturou AFP protesty podporují až tři čtvrtiny Francouzů.

Francouzské soudy v souvislosti s blokádami už několik lidí odsoudily. Je mezi nimi například účastník protestu ve Štrasburku, ale i řidič, který se na cestě do práce na jihovýchodě země snažil dav protestujících rozrazit a srazil přitom policistu.

Francouzská vláda ujišťuje, že každé euro získané v roce 2019 do státní pokladny po zvýšení daně z benzinu a nafty bude vynaloženo na vládní plán změny ekonomického a sociálního modelu země s důrazem na ekologii. Protesty vyvolané růstem daní za paliva chce vláda zmírnit různými programy, které by měly omezit dopad opatření na ty nejchudší.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.