Ilustrační FOTO - Haló noviny

Pásmo Gazy: zdravotníci v ohrožení

V Praze se v pondělí uskutečnila šokující debata na téma Pásmo Gazy: zdravotníci v ohrožení. O současné situaci v palestinské Gaze ze zdravotnického a lidskoprávního pohledu se debatovalo pod patronátem Mezinárodního hnutí solidarity (ISM Česká republika) na Novotného lávce.

Hlavními hosty večera byli Sabreen a Ašraf al-Najjar, rodiče Razan, 21leté zdravotnice z Gazy, která byla letos zavražděna izraelskými vojáky při poskytování zdravotní péče, a Iyad Alasttal, režisér dokumentárního filmu o Razan. Promluvili o svém životě v pásmu, o aktuálních občanských protestech za ukončení blokády pásma Gazy a za uznání práva uprchlíků na návrat.

Jako let motýla

V úvodu večera byl promítnut právě 30minutový dokumentární film Razan, jako let motýla (Razan, une trace du pappilon), a to v arabštině s anglickými a českými titulky.

»Viděla jsem ji, jak při protestech poskytuje zdravotní péči. Poletovala jako motýlek, sem a tam, a starala se o zraněné. Když byla Razan v terénu, byla jsem na ni hrdá a nestrachovala jsem se, protože byla zdravotnice - věřila jsem, že jí izraelská armáda neublíží,« popisovala Sabreen al-Najjar.

Razan al-Najjar (11. září 1997 - 1. června 2018), zdravotnice z pásma Gazy - ze zemědělské vesnice Khuza'a poblíž města Chán Júnis, byla nejstarší ze šesti sourozenců. Razan absolvovala dvouleté zdravotnické studium ve městě Chán Júnis v nemocnici Nasser Hospital. Poté se stala dobrovolnicí pro PMRS - Palestinian Medical Relief Society (Palestinská společnost lékařské pomoci).

Byla zavražděna 1. června během tzv. velkého pochodu za právo na návrat (Great March of Return). Pracovala jako dobrovolná záchranářka a na místě byla jasně označená bílou vestou s logem zdravotnických služeb. Byla smrtelně zasažena do hrudníku kulkou vypálenou snajprem izraelské armády. Izraelská lidskoprávní organizace B'Tselem napsala přesně, že »Razan byla smrtelně střelena členem izraelských bezpečnostních sil, který mířil přímo na ni, když stála 25 metrů od plotu, navzdory skutečnosti, že pro nikoho nepředstavovala žádné bezpečnostní riziko a měla na sobě vestu zdravotnického personálu.«

Kulka mířila na hrudník

»Moje dcera byla statečná zdravotnice a nikdy neměla z izraelských snajprů strach,« říká o Razan její matka. »Kulka mířila přímo na hrudník, nejednalo se o žádnou náhodnou střelbu,« dodává i ona. »Razan nerada viděla utrpení. Zažili jsme příliš mnoho válek. Chtěla pomáhat,« uzavřela Sabreen.

Rovněž deník The Guardian potvrzuje korektní techniky palestinských zdravotníků s ohledem na ošetřování zraněných při protestech: »Mají na sobě bílé vesty s jasně viditelnými reflexními pruhy. Týmy se pohybují pomalu a jdou přímo ke zraněným, ruce mají zdvižené nad hlavou. Jak se přibližují ke kovovému plotu, jsou na doslech izraelským jednotkám na druhé straně. Společně křičí: 'Nestřílejte. Jsou zde zranění.'«

Jen od začátků lidových protestů v Gaze v půlce května t. r. bylo do půlky října v Gaze podle BTselem zabito nejméně 170 Palestinců (aktuálně už je to více než 200 - pozn. red.), včetně nejméně 31 dětí. Více než 5300 lidí bylo do poloviny října zraněno střelbou ostrými náboji. K 18. říjnu byli v Gaze zavražděni tři zdravotníci: 36letý Músa Abú Hasanejn (14. května), Razah a 22letý Abdalláh Qutati (10. srpna).

Krvavé popravy civilistů

Respektovaní Lékaři bez hranic popsali situaci v Gaze následovně už v polovině května: »Počet obětí je otřesný. Je neúnosné, aby bylo tak obrovské množství lidí postřeleno za tak krátkou dobu... Situace v jedné z nemocnic, kde pracujeme, je obdobně chaotická, jako po bombardování během války v roce 2014. Příliv zraněných během několika hodin byl enormní... Současné násilí je pokračováním dosavadního přístupu izraelské armády, který uplatňovala posledních sedm týdnů. Vojáci střílejí ostrými náboji proti demonstrantům s předpokladem, že kdokoliv se přiblíží k plotu, je legitimním cílem. Většina zraněných bude trpět celoživotními následky.«

A o necelé tři měsíce později (8. srpna) odborníci dodali: »Kulky vypálené izraelskou armádou trhají kosti, vyrvávají maso a roztrhávají nervy i žíly. Naše týmy se nikdy nemusely vypořádávat s tolika střelnými poraněními v tak krátkém čase.«

Co na to svět? Převážně mlčí. Izrael chráněný Trumpem a spol. si přece může dovolit cokoli - včetně systematického opovrhování mezinárodním právem a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 11 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.