Daniel Kubec, Michala Jendruchová a Jana Vrzalová během autorského čtení ve vlaku.

Spisovatelky četly ve vlaku

Nevím, v jaké hlavě se zrodil sympatický nápad číst ve vlaku cestujícím ukázky z knih, a tak je seznámit s aktuální autorskou tvorbou. Ale ve spolupráci dvou škol (Střední a vyšší odborné školy reklamní a umělecké tvorby Michael a Vysoké školy kreativní komunikace) a Českých drah se jeden zářijový týden konal Festival autorského čtení ve vlaku. Již 5. ročník. I já jsem nasedla do vlaku jedoucího na trati Praha-Nymburk a zpět…

V jednom z vagonů četly ukázky dvě spisovatelky, Jana Vrzalová z knihy Zasnoubena se smrtí (o protifašistické odbojářce Ireně/Ince Bernáškové) a Michala Jendruchová z knihy Dvojité salto na talíři (o problematice anorexie). Režie spočívala v tom, že po krátkém úvodu vedoucího katedry tvůrčího psaní VŠ kreativní komunikace Daniela Kubce, vlastně vysvětlení, co se to ve vlaku bude dít, se obě autorky střídaly ve čtení některých momentů svých knih.

Vrzalová například připomněla okamžiky narození Inky, dramatickou cestu rodiny lodí přes oceán do USA, seznámení s budoucím manželem Eduardem Bernáškem, diskuse Inky se svým otcem, grafikem Vojtěchem Preissigem ve dnech mnichovské zrady či v březnu 1939, její statečné převádění čs. vojáků přes hranice protektorátu. Před dojezdem do Prahy stihla přečíst úryvek o spojení dvou odbojových organizací v okruhu ilegálního časopisu V boj, který Inka Bernášková obětavě vyráběla, obsahově vytvářela i kolportovala, než ji gestapo dostihlo. O velmi zajímavé knize jsme informovali a v literární příloze LUK otiskli její recenzi.

Kniha spisovatelky Michaly Jendruchové byla zcela jiného žánru, a ze současnosti. Oč v jejím románu pro ženy jde? Hlavní hrdinka Monika je redaktorkou ženského časopisu a na své první reportáži se seznámí s budoucím manželem. S ním pak řeší mnohá úskalí, která přináší život. Nastupuje do léčebny, aby se pokusila uzdravit z nemoci, která ji téměř zabila. Podobnému tématu, anorexii, se věnovala i spisovatelčina předchozí kniha s autobiografickými prvky Už je to za mnou - Osobní zpověď (bývalé?) anorektičky.

Reakce cestujících

Zajímavé bylo pozorovat chování cestujících, kteří ve stanicích nastupovali či vystupovali. Byl to plný rejstřík - od zájmu přes překvapení, cože se to ve vlaku děje, až po znuděné hledění do mobilu. V jedné stanici přistoupila skupina teenagerů, kteří byli ze čtení poněkud »vykuleni« a trošku rušili, ale po vysvětlení, o jakou akci se jedná a co je jejím smyslem, si dali říci, zklidnili se – a v závěru oběma protagonistkám zatleskali. Mí sousedé, pánové Miroslav a Jarda, byli v cíli své cesty velmi spokojeni. »Nikdy jsme nic takového ve vlaku nezažili,« svěřili mi své pocity a ocenili i přednes, se kterým obě spisovatelky přistoupily k četbě.

Jana Vrzalová krátce po autorském čtení ve vlaku obdržela v Letohradu za knihu Zasnoubena se smrtí Hlavní cenu Egona Ervína Kische. Cenu uděluje Klub autorů literatury faktu, Město Letohrad a správa Kischova odkazu. Blahopřejeme!

Monika HOŘENÍ

FOTO – autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.