Rozhovor Haló novin s politickým analytikem Janem Schneiderem

Největším nebezpečím je manipulace se strachem

Na nedávné »bezpečnostní konferenci« v Praze vystoupil také čtyřhvězdičkový generál Petr Pavel. Hovořil o tom, že v současné době jsou dva naši nepřátelé, kteří ohrožují náš mír, a to migrace a Rusko. Naproti tomu premiér Babiš hovořil pouze o migraci a ono nebezpečí z Ruska v podstatě odmítl. Kdo z nich měl pravdu?

Nevím, kdo z nich »měl pravdu«, protože si nemyslím, že pravdu lze »mít« (to by pak svádělo si s ní dělat, co chci). Pravdivý je podle mého mínění výrok Babišův.

Proč myslíte?

Hodnocení generála Pavla vychází i ideologicky kontaminovaného prostředí v NATO, kde vládne stádové myšlení. Je asi opravdu těžké se tam vzepřít a říci něco odlišného, jakkoliv důvody by pro to byly. Já jsem ale náročný, vojáci podepisují přísahu, že nasadí i vlastní život, takže generál by měl být osobností dostatečně silnou, aby dovedl zaujmout a obhájit rozumné stanovisko, byť proti přesile. Nemohu si vážit vojáků, kteří nepřemýšlejí profesionálně, ale politicky a prospěchářsky. Generál Pavel je typickým představitelem přístupu, když se stát neřídí jako firma, ale využívá se jen jako pašalík.

Hodnocení premiéra Babiše naproti tomu vychází z reality a je odrazem »firemního řízení«. Svou firmu přece nikdo nenechá schválně zkrachovat, vytunelovat, ovládnout někým cizím, nebude ji připravovat proti fiktivnímu, ale proti skutečnému nebezpečí.

Lidé se bojí války. Ze všech stran se na ně řítí mainstreamové informace o přesunech vojsk, vojenských cvičeních, nutnosti nákupu nových zbraní a zbraňových systémů, náborech do armády, soustřeďování vojsk na ruských hranicích, nikam nevedoucím konfliktu na východě Ukrajiny atd., což znejisťuje. Necítíte to také tak?

Ano, největším nebezpečím je podle mého mínění manipulace se strachem. Lidé jsou zastrašováni, aby neprotestovali proti tomu, když podobně vystrašení poslanci hlasují pro vyšší zbrojní rozpočet (na nákup amerických zbraní, samozřejmě). Oslabuje se tím imunitní systém společnosti, která se dlouhodobě vyčerpává, aby pak podlehla nějaké banální nemoci. V tomto případě třeba migraci.

Nemyslíte, že na tom všem mají svůj podíl také média ve své snaze o senzačnost?

Zcela nepochybně jsou hnána snahou svým majitelům vydělat. Proto třeba dělají naprosto zadarmo tak neuvěřitelnou reklamu teroristům! Zveřejní absolutně všechno, co oni požadují, a rozšíří to po celém světě, a ihned. Kdyby si takovou reklamu měl někdo platit, byly by to asi stamiliony dolarů. Můžeme se pak něčemu divit?

Rusko je obviňováno z čehokoli. Co ve světě je problémového, tak mi to připadá, že je způsobeno Rusy. Proč, podle vás, tomu tak je?

Vždycky je třeba ventilovat nenávist navenek, aby se náhodou neobrátila proti vedoucím politickým skupinám v zemi. Je to od nepaměti, že se hledá obětní beránek.

Když skončila studená válka, byli zpravodajci i vojenskoprůmyslový komplex trochu v rozpacích, co dělat. Zdálo se, že se nepřátelé změnili a že jim ta ruština, co se horko-těžko naučili, už k ničemu nebude. Arabsky se jim učit nechtělo, a čínsky už vůbec ne. Tak se vrátili k tomu, co alespoň trochu umějí, tedy k azbuce. Má to ostatně i jistou tradici, dá se na to – právě při tom manipulování se strachem – dobře navázat.

Jakou roli v tom hraje prezident Trump?

Trump je »hrom-do-police«, ale v tomto případě hájí jako jeden z mála zdravý rozum. I když jen, pokud se to hodí. Už mnohokrát převzal nesmyslnou protiruskou rétoriku. Ale to se Severní Koreou taky, a zanedlouho to bylo jinak…

Pardon… A co Saúdi a jejich kauza?

Kdyby Saúdi nenakupovali v Americe tolik zbraní, joj, to by hned byla Saúdská Arábie tím největším zlem na zemi.

Trump je šašek, doslova. Šašci měli výsadu hovořit pravdu. Trump neříká nic jiného než to, co Spojené státy dělají celé roky, ale tváří se při tom svatě.

Jak je to s ovlivňováním voleb v USA, tedy těch prezidentských, o kterých se v USA baví už měsíce a vytvářejí nikam nevedoucí komisi za komisí? Je vůbec možné, aby Rusko toho dosáhlo? Už o tom dokonce i u nás vyšla jedna kniha...

Je to znamení úpadku civilizace, tato paranoia. Rusko samozřejmě ovlivňuje americké volby, už jenom samou svou existencí! Za to musí pykat, že si dovolilo přežít Jelcina!

Nemá na tom všem, tedy na destabilizaci světa, hlavní podíl právě kovbojská politika prezidenta Trumpa?

Myslím si, že svět byl destabilizován dlouhodobě už předtím. Prestižní americký analytik George Friedman ve své knize Příštích sto let (2008) napsal, že Spojené státy vyvážejí destabilizaci. Nepotřebují ani žádné země okupovat, protože to by znamenalo nějakou odpovědnost. Ony ty regiony prostě jenom roztřískají, aby tam nemohl vzejít regionální hegemon proti jejich vůli. To je celé! A Trump jenom ukazuje tu politiku v celé její nahotě, pomatenosti a absurditě.

Jak je to tedy s »tancem na pokraji války«? Nedávno v rozhovoru pro náš list politolog Oskar Krejčí do jisté míry zpochybnil skutečnost, že by přes válečnou rétoriku západní politici válku skutečně chtěli vyvolat. Cítíte to také tak?

Myslím si, že to jsou právě generálové, kteří tlačí svět směrem k propasti, manipulují strachem, aby z lidí vyždímali více peněz na zbrojení – avšak když politici začnou ty jejich vymyšlené hrozby brát vážně, jsou to zase generálové, kteří kárají politiky, že nevědí, o čem mluví, jak je válka strašná. Takže generálové ovládají dokonale tu křivku zvyšování i snižování napětí. Je to ale nechutná a lidstva nedůstojná hra.

Proč to tedy dělají?

Myslím si, že ona vrstva »válečníků«, kteří mají chránit společnost, se bojí, aby nebyla shledána zbytečnou. Něco na jejím udržení ale je, to si zase musíme přiznat. Když zrušíte armádu, tak její nové vybudování je na generace, proto je dobře ji v určité míře zachovat. Ale pointa je v tom, co je přiměřené, a co již – nebo ještě – ne. A generálové na to hřeší.

Proč ale u nás, na rozdíl od některých zemí na západ od nás, protiválečné iniciativy mají tak malý vliv? To skutečně musí přijít »na lámání chleba«, aby se mlčící a letargická většina zvedla ze svých židlí a řekla dost?

Asi máte zčásti pravdu. Soudím tak podle úžasné knihy Šoková doktrína Naomi Kleinové, vyšla česky, doporučuji. Lidé mají svých starostí opravdu nad hlavu, a kdyby náhodou měli nějak moc volného času, tak se na ně zase něco vymyslí. Nemají čas sledovat, co ti politici vlastně dělají. Když se k tomu čas od času dostanou, nestačí se divit. Je to odzkoušená, velmi fungující metoda. A přitom vše probíhá podle práva!

Proto si nemyslím, že by většina lidí neměla zájem, ale prostě nemá už na to kapacitu. A z druhé strany jde ještě ten konzumní atak, kdy jsou reklamou infikovány již nejmenší děti. Společnost lze prostě ujařmit mnohými způsoby. Nejlepší jsou ty, při nichž sami spoutaní lidé ještě chrochtají blahem.

A konečně – jak vnímáte tu naši současnou českou vnitřní situaci?

Já jsem paradoxně rád, že se něco děje. Jen je třeba mít čas to reflektovat a vzít si z toho poučení. Společnost na cestě k demokracii musí udělat mnoho nejrůznějších zkušeností, aby posílila a jen tak ji něco nepřekvapilo.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 93 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-26 19:11
Chytrý chlapík, který myslí hlavou a ne žalůdkem, či některým
jiným orgánem, jako mnoho jiných.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.