Ilustrační FOTO - Haló noviny

Tuzemské jaderky jsou ekologické

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany splňují mezinárodní normy v ochraně životního prostředí, informoval mluvčí elektrárny Marek Sviták. Vyplývá to z mezinárodního auditu, který v minulých dnech dokončila v obou elektrárnách společnost Det Norske Veritas GL.

Temelín drží takzvaný ekologický certifikát nepřetržitě od roku 2004. ČEZ ročně investuje v Temelíně do ochrany životního prostředí desítky milionů Kč.

Mezinárodní auditory zajímalo, v jaké stavu jsou v Temelíně kanalizační systémy. »Kontrolovali jsme čističku odpadních vod, čistírnu zaolejovaných vod a v Býšově záchytnou nádrž pro dešťovou kanalizaci. Temelín má vodní hospodářství na velmi vysoké úrovni. Navíc ho průběžně zlepšují. Příkladem jsou úpravy, které by v blízké budoucnosti mohly přinést i úsporu vody,« uvedl vedoucí týmu auditorů Vlastimil Pejčoch.

Temelín patří na jihu Čech mezi deset firem, které podle auditorů Det Norske Veritas GL splňují mezinárodní ekologické požadavky. Elektrárna se snaží tuto oblast stále zlepšovat. »Příkladem je modernizace čističky odpadních vod. Ta je ve zkušebním provozu a naostro by měla fungovat začátkem příštího roku,« řekl ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml.

Od začátku roku vyrobil Temelín 13,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.