Ilustrační FOTO - Haló noviny

Zdanění církevních náhrad se stále protahuje

Pokud Sněmovna na svém posledním letošním jednání nepokročí v projednávání některých iniciativ poslanců KSČM, komunisté vyvolají mimořádnou schůzi dolní komory, která by se konala ještě do Vánoc. Novinářům to řekl předseda ÚV KSČM, místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip.

Oč jde? Pokud jde o druhá čtení předloh, jedná se zejména o návrh na zdanění náhrad tzv. církevních restitucí, který už byl podroben na předchozích schůzích mnohahodinové podrobné diskusi zejména pravicové opozice, jejímž cílem je zdržovat ukončení druhého čtení co nejdéle. Obstrukce se daří zejména lidovcům. Filip na začátku schůze Sněmovny požadoval, aby poslanci doprojednali předlohu ve druhém čtení, přesvědčil však pouze SPD, zatímco např. většina ANO byla proti a většina poslanců ČSSD se hlasování zdržela. Pro bylo pouze 36 zákonodárců, proti jich zvedlo ruku 101. Druhou předlohou je návrh, který ruší zákaz dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu Búšéhr z roku 2000.

Předseda ÚV KSČM, místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip.

Komunistům jde také o to, aby poslanci už konečně začali projednávat jejich návrh, podle kterého by sociálně slabší občané dostali možnost, aby jim náklady na právní zastoupení v civilních sporech nebo rozhodčích řízeních hradil zcela nebo částečně stát. Řada lidí se potřebuje domoci svých práv před soudem, nemohou si však dovolit platit obhájce. Proto nejednou na uplatnění svých práv rezignují. Těmto občanům, ale jde také o firmy, podávají pomocnou ruku poslanci KSČM návrhem zákona o zajištění právní pomoci. »Ač jsme se snažili, tohoto cíle jsme nedosáhli v minulém volebním období,« uvedl Filip.

Jednou z priorit komunistů je i poslanecká novela zákona o NKÚ, pod kterou je s kolegy z dalších stran z kontrolního výboru podepsaný dnes už bývalý poslanec KSČM Vladimír Koníček, kterého Sněmovna zvolila do širšího vedení NKÚ, a složil slib do rukou prvního místopředsedy dolní komory Vojtěcha Filipa. »KSČM už minimálně 20 let usiluje o to, aby NKÚ měl pravomoc kontrolovat jak fondy, tak veřejnoprávní instituce včetně obcí a měst. Naposled to zablokoval Senát, protože starostové, kteří se účastní práce Senátu – nevím proč - se bojí právě kontroly NKÚ, pokud konají vše podle zákona,« zdůraznil Filip.

Zločiny privatizace přijdou na řadu zítra

Poslanci KSČM také žádají, aby dolní komora už konečně začala projednávat zločiny privatizace z 90. let, tedy bod pod názvem Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992–1998, který má v programu už od jara. »Pokud by z našich priorit nemělo být něco součástí této schůze, která bude do 21. prosince, budeme zvažovat i jiné kroky – tj. mimořádnou schůzi Sněmovny,« zdůraznil předseda ÚV KSČM. Zde Filip uspěl, když prosadil pevné zařazení tohoto bodu na zítra. Tentokrát komunisty podpořili zástupci ANO, SPD a z ČSSD Jaroslav Foldyna, takže skóre bylo tentokrát 106:36 ve prospěch Filipa.

ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a STAN chtějí vytvořit sněmovní vyšetřovací komisi, která by hodnotila cizí vliv na ČR a hledala způsoby, jak tomuto vlivu lépe čelit. Reagují tím na výroční zprávy BIS a Vojenského zpravodajství, které upozorňovaly na sílící špionážní aktivity Číny a Ruska. Sněmovna návrh na ustavení komise zařadila na program prosincové schůze, hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM však odmítla požadavek Heleny Langšádlové (TOP 09) na pevný termín projednávání návrhu. »Jsme rádi, že se to sejde s návrhem na vyjádření se k zákazu zbrojních dodávek do Saudské Arábie, což považujeme za jeden z nejvíce autoritativních režimů vůbec, pokud jde o státy OSN. Jinak pro nás platí a platit to bude i při hlasování, že podle čl. 1 odst. 1 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech má každý národ právo na svůj politický režim, na využití svých přírodních zdrojů, takže se většinou nepleteme do toho, jaký režim si ten který národ zvolí,« zdůraznil ještě před hlasováním na tiskové konferenci Filip.

Odborníci ocenili tisk KSČM

Místopředseda ÚV KSČM a místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Stanislav Grospič ujistil, že komunističtí poslanci nebudou bránit přijetí zákona o obecném referendu, pokud jako základní nosič změny nebude přijat jejich návrh. »Netajíme se tím, že jsme tento tisk předkládali už několikrát v minulých volebních obdobích a samozřejmě jsme ho vždy obohatili o nějaké další poznání i o to, jak vnímáme citlivost přijetí tohoto zákona,« řekl Grospič novinářům.

Ve Sněmovně leží hned tři návrhy ústavních zákonů o celostátním referendu – předložili je poslanci SPD, ČSSD a KSČM. Předlohy se liší parametry i třeba okruhem otázek, o nichž by lidé mohli hlasovat. Všechny tři novely ustály snahu o zamítnutí už v prvním čtení, z debaty však vyplynulo, že základem pro další projednávání by se mohla stát sociálnědemokratická předloha, která vychází z návrhu někdejší vlády. O návrzích by měla jednat sněmovní Stálá komise pro Ústavu ČR, a pokud bude její jednání úspěšné, následně by se měl navrhovanou změnou Ústavy zabývat ústavně právní výbor.

Grospič připomněl, že právní odborníci, kteří se zúčastnili odborných seminářů k návrhům o celostátním referendu, označili tisk předložený KSČM jako nejkomplexnější, který nejvíce splňuje předpoklady a představy o celostátním referendu, proto by měl být budoucím nosičem všech změn. »Tomu tak není a pracuje se na změnách tisku ČSSD, který byl naopak označen jako nejslabší nosič, který má nejvíce nedostatků,« uvedl Grospič.

Tři podmínky pro podporu návrhu

Komunisté však podle něj nechtějí bránit přijetí zákona o celostátním referendu a jsou připraveni podílet se na doplnění tisku ČSSD o věci, které obsahuje jejich předloha. »Máme některé zásadní požadavky, z kterých nemíníme ustoupit,« zdůraznil Grospič. Následně představil tři základní podmínky, o kterých jsou komunisté ochotni jednat při projednávání tohoto tisku tak, aby nebránili jeho přijetí. Jedním z nich je hranice počtu podpisů nutných pro vyhlášení referenda. Podle návrhu KSČM by k tomu měla stačit petice s podpisy nejméně 100 tisíc obyvatel. Předloha ČSSD předpokládá vyšší počet podpisů. »Avizovali jsme, že jsme ochotni ustoupit z naší představy 100 tisíc podpisů pro vyvolání referenda na maximálně 300–350 tisíc, navrhovaná hranice 450 tisíc je příliš vysoká pro to, aby se reálně mohlo konat celostátní referendum,« prohlásil Grospič. Komunisté nemíní ustoupit ani z požadavku, aby byly předmětem referenda také zahraniční závazky ČR. »Náš argument je jednoduchý. Pokud Česká republika na základě referenda vstupovala do Evropské unie, musí existovat také možnost, aby většina občanů mohla vyjádřit svou vůli i v opačném případě,« vysvětlil poslanec.

Třetí podmínka KSČM směřuje k možnosti hlavy státu obrátit se na Ústavní soud, aby posoudil přípustnost návrhu na vyhlášení plebiscitu i v něm položené otázky. Komunisté chtějí zabránit tomu, aby přezkum Ústavním soudem oddálil možnost vyhlášení referenda od okamžiku jeho iniciace do doby delší než jeden rok. »Chceme, aby tato lhůta byla maximálně do jednoho roku ale lépe ještě kratší,« uvedl Grospič.

Vzhledem k tomu, že jde o ústavní zákon, musí ho schválit třípětinovou většinou obě komory parlamentu. Podle Grospiče by tak sněmovní ústavní komise měla začít o změně diskutovat s obdobnou komisí v Senátu, protože horní komora dlouhodobě avizuje, že nemá zájem na přijetí tohoto zákona.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 52 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-12-06 23:47
Vždyť na tom nezáleží. Až se to obrátí, budou restituenti i
privatizátoři vracet všechen národní majetek, který ukradli.
ferdaholub
2018-12-05 10:33
Josefko,já se vůbec nedivím.Prožíval jsem to od chvíle,kdy
pravičáci začali hovořit o základních lidských právech.Ani jedno
není doposud a pochybuji, že se ho dočkám,uplatňováno v tomto
shnilém a zlodějském státě.!
josefko
2018-12-05 09:36
Zdanění církevních náhrad se stále protahuje. To zavání podrazem,
je třeba být ve střehu. Protahujte také schválení státního
rozpočtu na rok 2019.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.