Zprava Jaroslav Winter, Markéta Outratová a předseda správní rady Nadace Vodafone Richard Stonavský. Tiskovka byla tlumočena do znakového jazyka.

Věda a technika na pomoc handicapovaným

Technologie, jež mají usnadnit každodenní život zdravotně handicapovaných občanů, se stále posouvají kupředu. Dokládají to každoročně konané konference INSPO (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami), na nichž se novinky prezentují. Již 19. ročník této stále populárnější a věhlasnější akce se uskuteční 30. března 2019 v Kongresovém centru Praha.

O chystané akci informoval předseda pořádajícího BMI sdružení Jaroslav Winter, protože na 3. prosince připadl Mezinárodní den zdravotně postižených. Hlavním tématem 19. ročníku konference INSPO  bude umělá inteligence ve službách zdravotně postižených. »Organizací naší konference se snažíme každoročně představovat ty nejužitečnější novinky pro lidi, s nimiž se život úplně nemazlil. Hlavním cílem je přiblížit pomůcky z celého světa všem handicapovaným, aby mohli žít zase o něco kvalitnější život,« vysvětlil Winter s tím, že moderátorské role se ujme popularizátor vědy novinář Daniel Stach.

Během tiskové konference bylo představeno speciální vozítko Freee.

Na INSPO bývá vyhlašován nositel Ceny Rafael, již uděluje za inovativní využití informačních a komunikačních technologií ke zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením Nadace Vodafone. Pátý ročník ceny byl právě vyhlášen. Letošní nositel této ceny, podnik Transkript Online, jehož cílem je odbourávání komunikačních bariér osob se sluchovým postižením a jejich začlenění do běžného života, se mohl pochlubit, jak mu finanční odměna 200 tisíc korun spojená s oceněním pomohla zkvalitnit služby. Podle Markéty Outratové z Transkriptu mohli přijmout další pracovníky a zavedli například titulkování videí a pořadů. Novinkou je v jejich plánech také to, že zaměstnají neslyšící tlumočníky, kteří budou kompetentní ve znakovém českém jazyku i psané a mluvené češtině.

Chytrá asistence

Na tiskové konferenci jako »ochutnávku« toho, co bude na programu konference INSPO 2019, předvedli reprezentanti Microsoftu a české firmy Benetronic některé své úspěchy na poli rozvoje IT technologií nebo seznámili se svými plány. Ostravský Benetronic vyvinul ústní myš, která byla na INSPO již prezentována. Jeho zástupce Petr Uličný ukázal způsob, jak jen pomocí úst či dotykem, dechem nebo hlasem ovládat některé předměty denní potřeby, například lampičku, větrák, rozhlasový přijímač. Tento nový koncept s využitím umělé inteligence nazvaný Chytrá asistence zvýší samostatnost a nezávislost řady lidí se závažnými postiženími.

K vidění na tiskové konferenci, která probíhala v Evropském domě v Praze, byly i speciální dopravní prostředky na bázi samobalančních technologií Freee, jež umožňují bezproblémový pohyb i v náročných terénech, či handbike trenažér s rozšířenou realitou. Tato česká pomůcka je světovým unikátem, který navrhli vozíčkáři pro vozíčkáře. Rozšířená realita vyvolává pocit jízdy po skutečné trati, která se odvíjí před handbikerem na displeji. Kolo je ovládané rukama soupaž a je ideální pro sportovní trénink.

Další ročník konference INSPO může nabídnout i technologie přinášející zážitky. Například on-line platforma Deaf Travel je unikátním nástrojem pro návštěvu památek a jiných turistických atrakcí prostřednictvím videí ve znakovém jazyce.

Samozřejmostí bylo, že průběh tiskové konference se tlumočil do znakového jazyka a simultánně přepisoval.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.