Ilustrační FOTO - Haló noviny

Pravice přemýšlí, jak by škrtala, kdyby mohla

Poslanci představili své návrhy na přesuny peněz uvnitř státního rozpočtu na příští rok. Jde možná až o stovku pozměňovacích návrhů a v nich o miliardy korun. Některé už předtím rozpočtový výbor zamítl. Včera byly předloženy – a byly jich desítky – mnohé opakovaně. Zazněly i nové.

Ve druhém čtení mohou poslanci navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, nemohou však měnit jeho základní čísla – příjmy, výdaje a schodek.  Ukázalo se, že poslanci chtějí víc peněz do školství, zdravotnictví, do sociální oblasti, na opravu památek i komunikací, ale také třeba pro armádu či další ozbrojené složky. Řadu z nich už minulý týden projednal a také (ne)doporučil rozpočtový výbor. Mnohé proto zazněly znovu, a poslanci samozřejmě předložili i své další představy. Většina z nich však nemá šanci.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) upozornila poslance, kteří chtějí brát peníze z kapitoly Všeobecné pokladní správy, že jejich návrh musí obsahovat přesné stanovení položky, z níž chtějí čerpat. Jinak nelze o takovém návrhu hlasovat. Upozornila i na to, že podle zákona o rozpočtových pravidlech musí vládní rozpočtová rezerva v návrhu rozpočtu představovat minimálně 0,3 procenta výdajů rozpočtu. Z této kapitoly totiž také mnozí poslanci chtějí čerpat peníze.

Místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Zdeněk Ondráček (KSČM) mj. konstatoval, že ve státním rozpočtu chybí jedna miliarda korun na provoz a investice ozbrojených složek. Navrhl navýšit příjmy hasičů o 70 mil. Kč na pořízení nových hasičských zbrojnic. Dalších 30 mil. Kč žádá na balistickou ochranu policistů. Ochrana zdraví a bezpečnosti občanů je pro KSČM priorita, konstatoval ve Sněmovně. »Já to vidím jako problém, který by mohl ohrožovat některé specifické činnosti policie a ostatních bezpečnostních sborů, konkrétně Hasičského záchranného sboru. Jak jsem zmínil, chybí v kapitole rozpočtu zhruba miliarda korun právě na provoz a investice, a já to vidím jako problém, který by mohl ohrožovat některé specifické činnosti policie a ostatních bezpečnostních sborů, konkrétně Hasičského záchranného sboru,« prohlásil poslanec KSČM. Také o jeho požadavku bude Sněmovna hlasovat 19. prosince.

Místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Zdeněk Ondráček.

Kromě reálných jde i o demonstrativní návrhy

KSČM uspěla už v rozpočtovém výboru, který doporučil přijmout návrh předsedkyně výboru Miloslavy Vostré (KSČM). Ta ve výboru prosadila přesun peněz z několika kapitol ve výši 600 milionů korun. Polovina z toho má jít na výstavbu a opravy obecních základních a mateřských škol a druhá polovina na investice do nájemních bytů. Vostré prošel i požadavek na posílení částek na platy zaměstnanců v sedmi rozpočtových kapitolách zhruba o 51 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy – Kanceláře prezidenta republiky, Senátu, Sněmovny, NKÚ, kanceláře veřejného ochránce práv, Ústavního soudu a Úřadu Národní rozpočtové rady. Také o tomto návrhu však bude Sněmovna hlasovat ve třetím čtení 19. prosince. Doporučení výboru může, ale také nemusí vyslyšet.

Člen sněmovního rozpočtového výboru Jiří Dolejš (KSČM) v průběhu rozpravy našemu listu řekl, že mezi desítkami pozměňovacích návrhů jde zejména o demonstrativní návrhy pravicové opozice. »Oni nemyslí své návrhy vážně, nepočítají s tím, že by prošly. Ale je to v podstatě cvičení na téma, jak by škrtali, kdyby mohli. Pochopitelně, že projde jen zlomek předložených návrhů, a před třetím čtením bude třeba jednat s menšinovou vládou, popř. s dalšími poslanci, pokud by šlo o návrh, který jde napříč politickým spektrem,« řekl Haló novinám Dolejš.

Rozpočet není nafukovací, poslanci to nerespektují

Třeba Piráti chtějí vzít mj. 1,8 mld. Kč z podpory agropotravinářského komplexu a dát je do vládní rozpočtové rezervy. Stejně jako někteří další poslanci chtějí sebrat ministerstvu dopravy téměř šest miliard určených na zlevněné jízdné. Dominik Feri (TOP 09) by rád vzal pět miliard korun ministerstvu dopravy z peněz na slevy jízdného, přidal jednu miliardu vysokým školám a zbylé čtyři miliardy by dodal na regionální školství. Jan Hrnčíř (SPD) chce přesunout 2 mld. Kč z peněz na inkluzi na speciální školství. Chce také převést pět milionů z úřadu vlády na příspěvek na zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Jana Pastuchová (ANO) navrhla 210 mil. Kč z dávek v hmotné nouzi dát obcím s rozšířenou působností na sociálně právní ochranu dětí. Exministryně školství Kateřina Valachová by ráda přidala půl miliardy korun na regionální školství.

Občanští demokraté požadují odebrat dotaci 6,3 mil. Kč Českému svazu bojovníků za svobodu a převést shodně 1,26 milionu korun Spolku pro zachování odkazu českého odboje, Památníku Šoa Praha, Platformě Evropské paměti a svědomí, Sdružení bývalých politických vězňů ČR a Československé obci legionářské. O totéž vlastně usiluje Věra Kovářová (STAN). Ta chce vzít dotaci 6,3 mil. Kč Českému svazu bojovníků za svobodu a dát ji Československé obci legionářské na obnovu Larischovy vily v Pardubicích. Variantně navrhuje 3,15 milionu přesunout na stejný účel. Vlastimil Válek (TOP 09) chce podpořit výzkumné organizace ministerstva zemědělství (10 mil. Kč) a výdaje regionálního školství (10 mil. Kč) - konkrétně na vydání kuchařky dietních jídel.

Karel Rais (ANO) by rád přidal 8,765 mil. Kč ministerstvu školství na programy českého kulturního dědictví (6,265 mil. Kč) a na evropský sbor solidarity (2,5 mil. Kč). Občanský demokrat Jakub Janda (ODS) chce ochudit Kancelář veřejného ochránce práv o 10 mil. Kč a podpořit jimi handicapované sportovce. Úřad vlády by ukrátil o 7 mil. Kč z peněz na podporu neziskových organizací zabývajících se rovností žen a mužů a přidal je na dávky lidem se zdravotním postižením. Věra Kovářová požaduje jménem STAN mj. navýšení platů pedagogů tak, aby učitelé dosáhli téměř na 130 % průměrné mzdy z roku 2017, což by přišlo erár na víc než 5,3 mld. Kč, a také přidat 10 mil. Kč na obědy dětí v základních školách. V době naší uzávěrky jednání pokračovalo. Konečné hlasování čeká poslance 19. prosince.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 31 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-12-07 00:25
To za socialismu býval rozpočet pravidelně vyrovnaný...
hajek.jiri51
2018-12-06 12:05
Ten návrh Hrnčíře není OK?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.