Ilustrační FOTO - Haló noviny

Nejrychleji dál rostou náklady na bydlení

Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o dvě procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v říjnu.

Mírné snížení inflace bylo podle statistiků ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde došlo u řady potravin k zrychlení jejich cenového poklesu. Vejce zlevnila o 26,1 % (z -0,5 % v říjnu), a to z velké části i vlivem jejich výrazného meziměsíčního zvýšení v listopadu minulého roku. Ceny pekárenských výrobků a obilovin klesly o 1,7 % (v říjnu o 0,9 %), vepřového masa o 2,7 % (v říjnu o 1,2 %), olejů a tuků o 1,8 % (v říjnu o 1,4 %), ovoce o 9,4 % (v říjnu o 4,1 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení. Nájemného z bytu vzrostlo o 3,3 %, vodné o 1,8 %, stočné o 1,3 %, ceny elektřiny se zvedly o 5,6 %, tepla a teplé vody o jedno procento. Zlevnil jen zemní plyn (o 0,5 %).

Ilustrační FOTO - Haló noviny

»Za bydlení si už domácnosti připlácí o téměř čtyři procenta více než v loňském roce. Jde ovšem o zprůměrované číslo, které navíc čeká ještě další růst v důsledku pokračujícího zvyšování cen téměř všech energií a nájemného,« uvedl pro Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek. Růst cen pokračoval i v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde lihoviny zdražily o 3,4 %, pivo o 4,5 % a tabákové výrobky o 3,9 %. Vliv na zvyšování inflace měly také ceny v oddíle doprava, kde pohonné hmoty a oleje podražily o 10,1 %. V oddíle ostatní zboží a služby byly o čtyři procenta vyšší ceny výrobků a služeb osobní péče, ceny pojištění stouply o 5,7 % a finančních služeb o 4,3 %. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 3,7 % a ubytovacích služeb o 3,6 %.

Na meziroční snižování inflace působily v listopadu zejména ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde například cukr zlevnil o 33,3 %. Ceny oděvů byly nižší o 2,5 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,2 % a služeb o 3,3 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v listopadu 2,2 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.