Nové vedení CDU, rozhodnutí z rozumu

Němečtí křesťanští demokraté učinili rozhodnutí z rozumu a vsadili na jistotu a kontinuitu, když si v pátek za svou předsedkyni zvolili dosavadní generální tajemnici Annegret Krampovou-Karrenbauerovou (AKK), píší německá média.

Zároveň upozorňují, že před političkou leží nelehký úkol sjednotit stranu po volbě, v níž dostal téměř stejně hlasů její hlavní konkurent - někdejší šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz. »Dopoledne nabídl sjezd CDU emocionální moment. Angele Merkelové se za její poslední projev ve funkci předsedkyně dostalo tolika potlesku, že měla slzy na krajíčku. Odpoledne se delegáti nerozhodovali podle pocitu, ale rozumem,« píše k volbě 56leté Krampové-Karrenbauerové server zpravodajské televize ntv. Podobně to vidí i veřejnoprávní kanál ARD. »Rozhodnutí pro AKK je rozhodnutím z rozumu,« konstatuje s tím, že strana sice chtěla něco nového, ale zároveň se odmítla radikálně rozejít s érou Merkelové, která stála přes 18 let v jejím čele. »Delegáti si v AKK zvolili předsedkyni, která představuje kontinuitu,« míní i list Neue Osnabrücker Zeitung.

Deník Süddeutsche Zeitung v této souvislosti píše o kontinuitě a jistotě. »Za příliš riskantní, příliš provokativní nakonec většina delegátů považovala konkurenty. AKK působila solidněji, klidněji, smířlivěji,« tvrdí. Volbou sárské expremiérky strana podle serveru Spiegel Online ukázala trochu odvahy ke změně, ale také přání nepostavit všechno na hlavu. »Pro AKK teď půjde o to sjednotit tábory,« píše s ohledem na výsledek volby, v níž AKK získala 517 hlasů a Merz 482. Před možným rozdělením strany varovala už v pátek řada politiků CDU. »Pro Krampovou-Karrenbauerovou bude teď důležité znovu sjednotit různé proudy ve straně,« je přesvědčen také server ARD, podle něhož se v posledních týdnech jasně ukázaly rozdíly mezi hodnotovými konzervativci, sociálními liberály nebo hospodářskými liberály. AKK mezi nimi nyní musí stavět mosty. Výrazně jednodušší by pro ni mělo být vycházet s Merkelovou, která chce nadále zůstat kancléřkou. Obě političky si totiž dobře rozumí. O tom nepochybují ani další média. Server deníku Die Welt ale poznamenává, že by nyní bylo logické, kdyby Merkelová, poté co se zřekla funkce předsedkyně CDU, odešla také z postu šéfky vlády.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.