FOTO - Pixabay

Důvěra v eurozónu jako před finanční krizí

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na začátku prosince nejníže za čtyři roky. Index důvěry se propadl na minus 0,3 bodu z listopadových 8,8 bodu a ocitl se nejníže od prosince 2014, informovala výzkumná společnost Sentix. Index klesl už čtvrtý měsíc za sebou. Analytici podle agentury Reuters pokles indexu očekávali, ale pouze na 8,1 bodu. Dílčí index současných podmínek klesl na 20 bodů z listopadových 29,3 bodu. Dílčí index očekávání se pak snížil na minus 18,8 bodu z 9,8 bodu v listopadu.

»Při pohledu na mezinárodní prostředí zde není prakticky žádný záblesk naděje,« uvedl výkonný ředitel Sentix Manfred Hübner. Dodal, že situace oživuje vzpomínky na dobu před finanční krizí v roce 2008. Evropská centrální banka (ECB) se připravuje na ukončení nákupů vládních dluhopisů, ekonomika ale zpomaluje ze značeného tempa, což opět znamená výzvu pro politiky i centrální banky. Hübner upozornil, že nebezpečí se objevuje na všech stranách. Zdůraznil hlavně obchodní spory, těžkosti kolem vývoje v Itálii, nepokoje ve Francii a Belgii a také brexit. V Německu, které je největší ekonomikou v Evropě, index důvěry klesl na 7,2 bodu z listopadových 15,6 bodu. Podle Hübnera je to závratná ztráta dynamiky způsobená částečně obavami, že Spojené státy zavedou cla na dovoz aut, a částečně slabým prodejem aut v Číně.

(čtk)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.