Reklama
--> 
Rozhovor Haló novin se studentem z Turnova Jaroslavem Šlechtou

Mám naprosto jasno. Chci být komunistou!

A pak, že KSČM nemá příznivce mezi mladými. Zdá se, že to už tak zcela neplatí. Sedmnáctiletý student Gymnázia v Turnově Jaroslav Šlechta je toho příkladem.

Odkdy jste sympatizantem KSČM?

Zhruba od roku 2008, od té doby čtu Haló noviny. Slavnosti Haló novin jsem se pak poprvé zúčastnil v roce 2009.

Čím si komunistická strana získala vaše sympatie?

Když se kouknu kolem sebe, vidím, co se tu děje, tu bídu, jak hodně lidí živoří. Stačí vyjít v Praze z hlavního nádraží a vidíte spoustu bezdomovců. Tohle že je země, která si říká demokratická? Tohle má být ten kapitalistický ráj? To snad ne! Hned vás napadne, že něco není v pořádku.

Začal jsem se o problematiku celkové politiky a společenských vztahů více zajímat a hlavně přemýšlet. A došel jsem k názoru, že jedinou skutečně demokratickou stranou, která nabízí alternativu k řešení současného nespravedlivého nehumánního systému, je KSČM.

Je někdo z vaší rodiny členem KSČM?

To sice ne, ale jedni mí prarodiče jsou smýšlením také komunisté, kterým bije srdíčko nalevo.

Co vašim postojům a názorům říká okolí, a hlavně kamarádi i vaši vrstevníci? Vždyť vám je teprve sedmnáct…

Za své názory se nestydím a nikde se s nimi netajím! Rodina se mě snaží podporovat, její další členové, kteří inklinují k jiné politice, mě pak alespoň tolerují. Kamarádi a další mladí lidé mě berou takového, jaký jsem.

Kdybych se měl vyjádřit k mladé generaci vůbec, tak minulá léta platilo, že zejména pod vlivem médií a celkové atmosféry byla mládež pravicově naladěna. Ale v poslední době je více než patrný odklon mladých od pravice. Zatím sice s komunisty nejdou, ale už nejdou ani proti nim. Už se na mě nedívají jako na exota, ale začínají mi rozumět. Vždyť ti lidé chtějí mít taky nějakou budoucnost! Podle mě je otázkou času, kdy uvidí, že kapitalismus není jediným možným systémem, ale existuje i jiná alternativa, třeba socialismus.

Jak se vůbec díváte na současnou situaci a politiku?

Sodoma Gomora! Současné dění mě znepokojuje. Je vidět, že současná pravicová vláda, tato parta kolem pana Kalouska, nevládne pro tuto zemi a blaho jejího lidu. Jim jde jen o to, aby se měli dobře oni sami a jejich kámoši. Je očividné, že jsou jen figurkami, loutkami v rukou různých bank, byznysmenů a zájmových skupin.

Ale také je vidět, že lidé si to začínají čím dál víc uvědomovat. Teď jde jen o to, aby v příštích volbách nenaletěli různým marketinkovým seskupením a stranám, jako byly TOP 09 nebo Věci veřejné. ODS už nemůže mít důvěru snad nikoho, kdo žije v tomhle státě! Lidé by si měli uvědomit, kdo za nimi skutečně stojí, a právě KSČM je podle mě stranou, která chce opravdovou spravedlnost, je tedy stranou pro lidi.

Zároveň mi jsou sympatické třeba názory ekonomky Ilony Švihlíkové, že lidé by společenský a politický vývoj neměli nechat jen, takříkajíc, na vyšší moci, ale aktivně se ho účastnit, nenechat si vše líbit a participovat. Zkrátka nejhorší je být pasivní a jen nadávat, takhle se dějiny nemění.

Jaké máte záliby, prý k nim patří politika a sociologie?

Ano, to je pravda, zajímám se o sociologii a politologii, ale také trochu o filozofii. Proto, když mi to čas dovolí, zúčastňuji se přednášek a besed, které v budově v ulici Politických vězňů v Praze pořádá Klub společenských věd.

Ze seminářů, které organizuje Spojenectví Práce a Solidarity (www.i-spas.cz), jsem nevynechal ani jediný. Od září také budu navštěvovat Sobotní univerzitu Jana Švermy. No, a málem bych zapomněl, v červnu jsem se zúčastnil rovněž setkání mladých komunistů v Orlickém Záhoří, kam s námi přijel podiskutovat i Vojtěch Filip. Bylo to fajn, fakt jsem si to tam užil!

Teď trochu z jiného soudku. Tento způsob letošního léta se zdá být podivný, ale…

To tedy jo! To už není normální. Vláda nám tu předvádí nepovedenou show! Ono by to bylo vtipné, kdyby to nebylo tak smutné.

Ale já se chtěl zeptat, jak trávíte prázdniny?

Zatím to střídám - kolo, přátelé a známí, prarodiče, práce na zahradě, výlety. Ale teď jste mi připomněl, že jeden můj kamarád, když se ho někdo zeptá, kam by se chtěl jet podívat, odpovídá, že někam tam, kde není kapitalismus. Tam musí být určitě moc krásně…!

Prý se chcete stát členem KSČM, je to pravda?

Samozřejmě! Mám v tom jasno, chci být komunistou. Osmnáct mi bude v lednu, takže doufám, že posílím řady členů komunistické strany.

Jaký vliv na vaše rozhodnutí a sympatie ke KSČM má skutečnost, že předsedou OV KSČM v Semilech (do tohoto okresu město Turnov patří) je 33letý Lukáš Čížek, který je druhým nejmladším předsedou okresního výboru strany v republice?

Zajímá-li vás odpověď nejen na tuto otázku, můžete si vše přečíst na straně 3 buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com. Dále vám na této straně mj. přinášíme zprávu, že nejvíce lidí si způsobilo zranění při sportu...

Jiří KOŠŤÁK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 475 hlasů.

Jiří KOŠŤÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama