Nejvyšší míra bezpečnosti

Nedávno jmenovaný japonský ministr pro olympijské hry Jošitaka Sakurada, který má na starost i dohled nad kybernetickou bezpečností země, v parlamentu přiznal, že v životě nepoužil počítač. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Osmašedesátiletého Sakuradu jmenoval do obou funkcí minulý měsíc premiér Šinzó Abe. Sakurada dosud ve své dvaadvacetileté poslanecké kariéře nikdy ministerský úřad nezastával. Přiznání učinil Sakurada poté, co se ho na jednom zasedání parlamentního výboru opoziční poslanec zeptal, zda je počítačově gramotný. »Od svých dvaceti pěti let jsem vždy nařizoval svým podřízeným a sekretářkám, aby to dělali za mě,« odpověděl Sakurada. »Nikdy jsem počítač nepoužil,« dodal.

A tento politik vypadal přímo zmateně, když byl dotázán, zda se v japonských jaderných elektrárnách používají USB disky. Na otázku opozičních zákonodárců, jak může mít na starosti kybernetickou bezpečnost bez základních počítačových znalostí, Sakurada odpověděl, že o politice v této otázce rozhoduje na jeho ministerstvu i v kabinetu řada lidí. Dodal, že je přesvědčen o tom, že s tímto nebudou žádné problémy.

Kritika odpovědí

Sakuradovy odpovědi v parlamentu i při tiskových konferencích se již dříve setkávaly s kritikou. Začátkem tohoto měsíce například řekl, že neví nic o prohlášení ministra sportu Korejské lidově demokratické republiky, že se hodlá zúčastnit olympijských her v Tokiu v roce 2020. Severokorejský ministr by tím porušil zákaz vstupu čelných představitelů KLDR do Japonska.

»Do této záležitosti bych z titulu své funkce neměl zasahovat. Není to v mé pravomoci,« uvedl tehdy Sakurada podle japonského deníku Asahi. V projevu před jiným parlamentním výborem se Sakurada přeřekl, když uvedl, že olympijské hry budou Japonsko stát 1500 jenů (přibližně 305 korun). Ve skutečnosti vyjdou na 150 miliard jenů (asi 30,5 miliardy korun).

Za chyby prý může opozice

Své chyby pak Sakurada sváděl na opozici, která mu prý dopředu nedala otázky. »Jelikož otázky nebyly předem stanoveny, nevěděl jsem, na co se mě budou ptát,« cituje Sakuradu list Asahi. Na mnoha tiskových konferencích k blížícím se olympijským hrám často odpovídal slovem »nevím«. Sakurada se kvůli svým nepovedeným vyjádřením stal terčem kritiky i na sociálních sítích.

»Každý ředitel firmy dnes používá počítač. On ani neví, co je to USB. Ježkovy oči,« vyjádřil údiv jeden z uživatelů Twitteru. Jiní to však berou s nadhledem. »Pokud se hackeři zaměří na ministra Sakuradu, nebudou schopni ukrást žádné informace. To může být skutečně nejvyšší míra bezpečnosti,« domnívá se další z uživatelů sociální sítě.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.