Ilustrační FOTO - Pixabay

Rosatom rozšiřuje spolupráci s Argentinou

Během summitu G20 byl počátkem prosince v Buenos Aires podepsán strategický dokument, který rozšiřuje argentinsko-ruskou spolupráci při mírovém využívání jaderné energie. Navazuje na memorandum o porozumění při průzkumu uranových ložisek z letošního ledna a na memorandum o výstavbě jaderného bloku z roku 2015.

Mezi základní směry spolupráce, popisované novým dokumentem, patří příprava různých modelů výstavby jaderných elektráren malého i velkého výkonu na argentinském území. Dohoda dále otevírá možnosti ke spolupráci obou stran při realizaci projektů ve třetích zemích, včetně výstavby lékařských center a přípravy jejich personálu. V neposlední řadě na základě tohoto dokumentu proběhnou společné práce v oblasti výzkumu, školení zaměstnanců a další činnosti.

Rosatom bude společně s Argentinou také hodnotit možnosti společného provozování flotily plovoucích jaderných elektráren, které budou používat ruské jaderné technologie. Hodnocení bude vycházet z dokončení ruské plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Dokument byl z ruské strany podepsán generálním ředitelem Rosatomu Alexejem Lichačovem a z argentinské strany tajemníkem pro energetiku ministerstva financí Javierem Iguacelem. Slavnostní ceremonie proběhla za přítomnosti argentinského prezidenta Mauricia Macriho a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Společně s novým dokumentem byla podepsána i roadmap spolupráce při realizaci konkrétních rusko-argentinských projektů v oblasti mírového využívání jaderné energie.

Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Je to jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 10 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.