Ilustrační FOTO - pixabay

Řecko za hospodářské krize opustily statisíce kvalifikovaných pracovníků

Řecko opustilo po roce 2010 kvůli hospodářské krizi a s ní spojeným nedostatkem perspektiv, nízkým platům a vysoké nezaměstnanosti na 360 000 lidí.

Vyplývá to ze studie největšího řeckého hospodářského institutu KEPE, ze které cituje aténský list Kathimerini. Mnozí byli vysoce kvalifikovaní - lékaři, inženýři, ale i pečovatelé.

Porodnost se snížila natolik, že pokud by tento trend pokračoval, zmenší se počet obyvatel v příštích 50 letech na polovinu. Důsledky by byly drastické. Například věk odchodu do důchodu by se musel zvýšit na 73 let ze stávajících 67 let, uvádí studie. V současnosti v zemi žije 10,8 milionu obyvatel.

Podle údajů aténského svazu lékařů z Řecka od roku 2010 odešlo 18 000 mladých řeckých doktorů a tisíce pečovatelů. Zemi opouštějí i inženýři a další vysoce kvalifikovaní lidé. Většina z nich dnes pracuje v Británii, Německu a arabských státech Perského zálivu, napsal týdeník Der Spiegel.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji finančního kolapsu a bylo nuceno požádat o »záchranný« úvěr. Nakonec obdrželo celkem tři v celkové výši 290 miliard eur (7,5 bilionu Kč). Půjčky však doprovázely přísné podmínky věřitelů – Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské unie, včetně nucené privatizace národního majetku, výdajových škrtů vlády zejména v sociální oblasti, růstu daní a neoliberálních ekonomických reforem. Od vypuknutí krize řecká ekonomika klesla o čtvrtinu a třetina obyvatel se propadla do chudoby.

Z úsporného »záchranného« programu Atény vystoupily až loni v srpnu. Vláda odhaduje, že se míra nezaměstnanosti díky oživení ekonomiky v loňském roce snížila na 18,4 procenta a letos dále klesne na 18,2 %. Je přesto dlouhodobě nejvyšší v celé Evropské unii.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.