Ilustrační FOTO - pixabay

Slováci se vymanili z »dluhové brzdy«

Schodek státního rozpočtu Slovenska loni meziročně klesl na 1,18 miliardy eur (30,3 mld. Kč). Oproti plánu byl rozpočtový deficit o dvě pětiny nižší, řekl novinářům slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Předloni schodek slovenského rozpočtu dosáhl 1,22 mld. eur (31,3 mld. Kč). »Výsledek hospodaření je lepší, než jsme předpokládali. Výsledek se skládá ze dvou částí, z vyšších příjmů a nižších výdajů,« uvedl Kažimír, kterého slovenská sněmovna loni v prosinci schválila novým guvernérem slovenské centrální banky (NBS). Do čela NBS Kažimír nastoupí po jmenování prezidentem.

Příjmy slovenského státního rozpočtu oproti plánu stouply o zhruba 600 milionů eur (15,4 mld. Kč), a to hlavně díky lepšímu výběru daně z přidané hodnoty. Rozpočtové výdaje byly oproti předpokladům naopak o téměř 200 mil. eur (5,1 mld. Kč) nižší.

Kažimír odhadl, že podíl veřejného dluhu Slovenska na výkonu ekonomiky loni klesl na 48,5 %. To by znamenalo, že země se poprvé od roku 2012 vymanila z takzvané dluhové brzdy, jejíž cílem je pod hrozbou sankcí bránit vládě ve vyšším zadlužení země.

Na tento rok počítá koaliční kabinet premiéra Petera Pellegriniho se schodkem státního rozpočtu na hotovostním principu ve výši 2,04 mld. eur. Země by měla poprvé ve své novodobé historii hospodařit bez deficitu veřejných financí, které kromě státního rozpočtu zahrnují také hospodaření například samosprávy či systému zdravotního a sociálního pojištění.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.