Ilustrační FOTO - Haló noviny

Vyklidí Kliniku?

Exekutor dopoledne zahájí vyklizení budovy v Jeseniově ulici na pražském Žižkově, kde sídlí Autonomní sociální centrum Klinika. Zástupci centra nadále odmítají budovu, kterou vlastní Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC), opustit.

Na den vyklizení naplánovali aktivisté v objektu nenásilný happening spojený s kulturním programem. Aktivisté požadují, aby SŽDC od exekuce ustoupila, budovu by podle nich mohlo převzít hlavní město. Podle správy železnic to ale není možné.

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Nejprve jej užívali načerno a později si vyjednali výpůjčku. Mezitím objekt přešel ze správy Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na SŽDC. Ta chce objekt zrekonstruovat a zřídit v něm kanceláře pro svoje zaměstnance. Organizace proto požádala soud o nařízení exekuce, aby mohla nechat budovu vyklidit.

Proti exekuci se zástupci Kliniky opakovaně bránili, soudy všech instancí jejich námitky zamítly. Aktivisté i přesto odmítají prostory opustit s tím, že rekonstruovat se nezačne dříve než za rok a minimálně do té doby by mohli v objektu zůstat. Mohlo by tam podle nich působit například centrum pro ženy bez domova. Připomněli také, že soud SŽDC nepřikázal nechat budovu vyklidit, pouze to umožnil.

Vedení hlavního města koncem loňského roku začalo jednat se SŽDC o možnosti převzetí zchátralé budovy do své správy. Podle mluvčí správy Kateřiny Šubové to však není možné, protože podle smlouvy o převodu od ÚZSVM z roku 2016 nemohou objekt po dobu 20 let převést na jiného vlastníka. Kromě toho by pro převod na Prahu bylo nutné budovu nejprve nabídnout státním organizacím a poté získat souhlas vlády. Od plánu exekuce tak správa i přes výzvy zástupců Kliniky ustoupit nehodlá.

Přesný postup vyklizení bude záviset na rozhodnutí exekutora, který může požádat o asistenci policii. Aktivisté uvedli, že plánují happening příznivců Kliniky, který začne v 9.00 a má být nenásilný. Zahájení exekuce je naplánováno na 10.00.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kerapa
2019-01-10 11:18
Toto trvalo!Měli ty feťáky pozavírat už dávno- dřív bi jsme se s
nima takhle nepárali!!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.