Případ hrnků s Hitlerem má pokračování

Státní zástupce zrušil jako »nezákonné a neodůvodněné« usnesení policejního orgánu o odkladu trestní věci podezření ze spáchání přečinu, kterého se měl dopustit podnikatel, majitel a ředitel Nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina tím, že ve svém e-shopu nabízí hrnky a další propagační předměty s vyobrazeními nacistických pohlavárů. Státní zástupce současně případ přikázal k dalšímu řízení jinému policejnímu orgánu.

O události naši redakci informovala Milena Městecká z Prahy, jedna z asi dvou desítek občanů České republiky, kteří podali na majitele Našeho vojska trestní oznámení. Městecká, která se dlouhodobě věnuje udržování historické pravdy o německé nacistické porobě českého národa, iniciuje pochody po stopách lidických žen z koncentračního tábora Ravensbrücku do vlasti a je autorkou mnoha článků o pochodech smrti, ocenila, že státní zástupce svým rozhodnutím změnil prakticky zamítavé usnesení policejního komisaře por. Petra Glettnika ze dne 30. července 2018. »Jsem ráda, že případ nebyl ukončen a bude se šetřit dále,« řekla našemu listu.

Ilustrační FOTO - Pixabay

O tom, že Nakladatelství Naše vojsko prodává trička a hrnky s podobiznami Adolfa Hitlera, Reinharda Heydricha, K. H. Franka, Josepha Goebbelse, Hermanna Göringa a dalších válečných zločinců, se dozvěděla v souvislosti s tím, že Drtina byl v té době členem Českého svazu bojovníků za svobodu, kde ona sama má přátele, kterých si pro aktivní účast v udržování odkazu antinacistického odboje a odporu váží. »Upozornil mě na to Josef Doškář. S údivem jsem tehdy – bylo to v roce 2017 – zhlédla webové stránky Našeho vojska a zjistila jsem také, že distribuuje i knihu Mein Kampf v českém a německém jazyce. Velmi mi vadil i reklamní spot na knihu. Proto jsem 1. srpna 2017 podala na Emericha Drtinu trestní oznámení,« vysvětlila. Podal jej i Josef Doškář. Naši čtenáři a čtenářky si vzpomenou, že obdobně postupovala také paní Ludmila Hájková z Prahy, členka ČSBS a dcera odbojáře, jenž byl nacisty zatčen a za odbojovou činnost popraven. I ona byla vyslechnuta policejním orgánem.

Městecká podala následně v srpnu loňského roku stížnost proti odkladu této trestní věci, k čemuž dospěl policejní komisař Glettnik. Ten po více než roce vyšetřování překvapivě shledal, že »jednání, kterého se dopustil Emerich Drtina, je jistě kontroverzní, působící minimálně dojmem, že se nebojí pro zisk tzv. jít přes mrtvoly, nepodařilo se však prokázat, že by rozhodnutím o vydání ‚sběratelské kolekce‘ se dopustil přečinu či jiného trestného činu uvedeného v trestním zákoníku«.

Podle ní bylo »naprosto nedostatečně« prověřeno možné napojení Emericha Drtiny ad. na neonacistické a podobně zaměřené skupiny či hnutí, a pouhým »podáním vysvětlení« těchto osob - o čemž se domnívá, že takto to proběhlo - nelze považovat tuto skutečnost za ověřenou. »Jsem přesvědčena, že měla být dále prověřena možnost nepřímé podpory takovýchto hnutí šířením tzv. sběratelských předmětů s podobiznami nacistických pohlavárů a knih Mein Kampf i početných dalších položek v nabídce Nakladatelství Naše vojsko. Měla být zvážena nepřímá podpora nejen materiální, ale i morální – obojí trestné podle zákona - která může mít podobu utvrzování stávajících příslušníků hnutí v jejich počínání, resp. může spočívat v získávání příslušníků nových,« uvedla.

Sběratelská edice jako zástěrka?

Podle názoru Mileny Městecké bylo podobných pochybení při posuzování případu mnoho a například označení »sběratelská edice« pro sbírku hrnků a triček může být jen zástěrkou, neboť podle jejího nejlepšího vědomí i zkušeností mohou takové předměty sbírat jen příznivci neonacismu. »Stejně tak uvedení předmluv nebo použití přebalů u nacistické literatury může být podobnou zástěrkou a je třeba toto prověřit mnohem důkladněji, než vyšetřovatelé provedli,« je přesvědčena Městecká.

V odůvodnění odkladu komisař Glettnik také uvedl, že »v českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoli symbolů či osob«, což však je dle jejího přesvědčení v rozporu se zněním trestního zákoníku. »Je zřejmé, že používání a šíření těchto symbolů, podobizen a literatury naopak naplňuje skutkovou podstatu trestného činu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka podle paragrafu 403 odst. 1, 2 písm. a) trestního zákoníku,« dodala Městecká. Potvrzují to odborníci na trestní právo z právnické fakulty, s kterými případ a znění trestního oznámení pečlivě konzultovala.

Státní zástupce Radek Kytnar z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 svým usnesením ze dne 31. srpna 2018 odňal případ policejnímu orgánu Služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR, Obvodního ředitelství Praha II, a přikázal jej k dalšímu řízení 9. oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie hl. města Prahy.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 24 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-01-09 20:41
A proč ne, když kyjevští a pobaltští fašisté jsou spojenci ČR.
pleningeri
2019-01-09 19:02
Dalším "případem" může být "soukromá" emise
známek s portrétem Emila Háchy. "Limitovanou edici 15.000 kusů
sice vydala Česká pošta, ale nejde o její emisi. Je to takzvaná
vlastní známka, kterou připravil a zaplatil jiný subjekt. Náklady na
výrobu edice byly přibližně 400.000 korun, peníze mezi sebou vybrali
příznivci Emila Háchy. Novinářům to dnes řekl autor projektu a
publicista Radek Gális."
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.