Ilustrační FOTO - Pixabay

Firem v daňových rájích mírně ubylo

Počet českých firem s vlastníkem v daňovém ráji loni klesl, ale jen o dvě procenta. V zemích s daňovým zvýhodněním aktuálně sídlí 12 805 českých firem, o 226 méně než na konci roku 2017. Vyplývá to ze statistik společnosti Bisnode.

»Počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, klesá už třetí rok v řadě za sebou. Pozlátko tradičních daňově zvýhodněných destinací se pozvolna vytrácí s tím, jak se mění podnikatelské prostředí, od prolomení bankovního tajemství po zavedení registru konečných vlastníků,« uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 2,59 % českých firem proti 2,74 % na konci roku 2017.

Objem kapitálu v základním jmění českých firem, které ovládají vlastníci z daňových rájů, se meziročně snížil o více než pětinu na 326,6 miliardy korun. Celkový zahraniční kapitál v českých firmách se ve stejném období snížil o téměř 28 mld. Kč.

Podnikatelé se loni zaměřili zejména na nové netradiční destinace, které jsou schopny nabídnout výhodné podmínky. Nejvíc nových firem přilákal Hongkong (31 nových) a Spojené arabské emiráty (19). Naopak v odlivu firem z daňových rájů dlouhodobě vede Nizozemsko, ze kterého se v uplynulém roce stáhlo dalších 118 společností. Výrazný pokles zaznamenaly také Kypr (-49), Lucembursko (-42) a Seychely (-38).

Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Český stát podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody ale způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.