Severokorejský vůdce Kim Čong-un. FOTO - Haló noviny

Kim Čong-un získal podporu Číny

Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil, že se při chystaném druhém summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem bude snažit zajistit takové výsledky, které naplní očekávání mezinárodního společenství.

Oznámila to oficiální čínská agentura Nová Čína, podle níž Kim o svých záměrech mluvil tento týden na jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Jihokorejský prezident Mun Če-in vzápětí uvedl, že summit USA-KLDR i jednání lídrů obou Korejí jsou takřka hotovou věcí.

Kim navštívil svého hlavního diplomatického spojence Čínu začátkem týdne a pozorovatelé cestu vysvětlují jako snahu koordinovat postoje před zatím oficiálně nepotvrzenou druhou schůzkou Kima s Trumpem. Jednalo se o čtvrtou Kimovu návštěvu Číny během necelého roku.

Čínským prezident Si Ťin-pching. FOTO - Haló noviny

Čínská státní média uvedla, že Kim při své návštěvě Pekingu získal podporu čínského vedení pro plánovaný druhý summit s Trumpem. Čínský prezident Si Ťin-pching podle agentury Nová Čína vyjádřil naději, že oba vůdci si při nadcházející schůzce »vyjdou vstříc«.

Si rovněž prohlásil, že Peking je připraven hrát »pozitivní a konstruktivní roli« při udržování míru a denuklearizaci Korejského poloostrova, napsala agentura Nová Čína. Chystaný summit Kima s Trumpem označil za »vzácnou historickou příležitost«.

Kim Čong-un byl v Pekingu od pondělka do středy, kdy Peking opustil svým obrněným vlakem. Čínská státní média jako obvykle čekala se zveřejněním obsahu jednání až do Kimova odjezdu, napsala agentura AFP.

Podle Kima by měl druhý summit přinést výsledky, ale KLDR zároveň potřebuje, aby byly brány vážně její »důvodné obavy« spojené s jaderným odzbrojením. Severní Korea označuje své jaderné zbraně za pojistku před možným útokem ze strany USA či sousední Jižní Koreje a bez ohledu na loňské zmírnění napětí ve vztazích s Washingtonem se dosud neodhodlala výrazněji pokročit v odzbrojování.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 15 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.