Joseph Kabila. FOTO - wikimedia commons

Překvapivé výsledky konžských prezidentských voleb

Konžské prezidentské volby vyhrál podle volební komise opoziční kandidát Felix Tshisekedi, který by ve funkci měl nahradit dlouholetého vůdce země Josepha Kabilu.

Pro mnohé překvapivý výsledek však vyvolal v Kongu napětí, neboť vlivná katolická církev podle diplomatů citovaných agenturou Reuters označila za vítěze jiného opozičního politika Martina Fayulua, který výhru konkurenta nazval »volebním pučem«. Kolem sídla komise byly rozmístěny zásahové policejní síly s vodními děly.

Podle komise získal Tshisekedi přes sedm milionů hlasů a Fayulu 6,4 milionu. S odstupem poražen skončil se 4,4 milionu hlasů někdejší ministr vnitra Emmanuel Ramazani Shadary vybraný jako nástupce Kabilou.

»Budu prezidentem všech obyvatel Konga,« pronesl podle agentury Reuters Tshisekedi k tisícovkám jásajících příznivců. Zároveň vzdal hold odcházející hlavě státu a označil Kabilu za »důležitého politického partnera«.

Opoziční kandidát Felix Tshisekedi. FOTO - wikimedia commons

Očekává se, že pochybnosti o výsledcích vyvolají hněv mezi Fayuluovými stoupenci. Jejich kandidát byl ještě v posledních průzkumech před Tshisekedim, kterého část lidí podezírá z uzavření mocenského paktu s odstupujícím prezidentem. Kabilův mandát vypršel už v roce 2016, avšak bez ohledu na to odmítal odstoupit. Jeho lidé podle některých Fayulových příznivců dopomohli Tshisekedimu k vítězství manipulací s hlasy.

Konžská národní biskupská konference, která do voleb nasadila na 40 000 pozorovatelů, oficiálně své závěry nesdělila. Podle diplomatických zdrojů Reuters však dospěla k závěru, že jednoznačným vítězem voleb se stal Fayulu. Diplomatické zdroje agentury AP uvedly, že ke stejným výsledkům jako církev dospěly také mise Africké unie a Jihoafrického rozvojového společenství.

Teorii o možných manipulacích s hlasy podporuje podle některých zástupců opozice i fakt, že na výsledky se čekalo o několik dní déle, než bylo původně plánováno.

Pochybnosti nad překvapivými výsledky prezidentského klání včera vyjádřil šéf belgické diplomacie Didier Reynders. Kongo bylo do roku 1960 belgickou kolonií. Reynders prohlásil, že Belgie chce výsledky voleb projednat i v rámci Rady bezpečnosti OSN.

Obavy vyjádřil i francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, který zdůraznil, že závěry volební komise se neshodují s výsledky církevních pozorovatelů.

Generální tajemník OSN António Guterres mezitím prostřednictvím svého mluvčího vyzval všechny strany, aby se zdržely násilí a směřovaly jakékoliv pochybnosti na příslušné úřady působící podle konžské ústavy a volebních zákonů.

Prezidentské volby se konaly 30. prosince a měly být prvním demokratickým předáním moci od získání nezávislosti v roce 1960. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění.

Více než 300 různých konžských aktivistických organizací ve středu podle agentury AP vyzvalo Konžany, aby »byli připraveni masově vyjít do ulic«, pokud volební komise nezveřejní výsledky prezidentských voleb v souladu s »pravdou volebních uren«. Organizace přitom tvrdí, že předseda komise Nangaa dostal od Kabilovy vlády instrukci zveřejnit výsledky elektronického hlasování, nikoli ručního sčítání hlasů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.