Ilustrační FOTO - Pixabay

Sucho v Čechách pomalu odeznívá

Prosincové a lednové srážky pomohly tokům v povodí Vltavy. Po loňském suchém roce jsou nyní na dlouhodobých průměrech.

Pozvolna se plní i přehrady, zejména na Vltavské kaskádě, sdělil mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán. »Od roku 2014 evidujeme nepříznivý vývoj hydrologické situace, kdy zaznamenáváme dlouhotrvající deficit srážek,« uvedl Roldán. Nepříznivě podle něj působí i nadprůměrné teploty vzduchu v létě, které jsou příčinou zvýšeného výparu, stejně jako několik zimních období s podprůměrnými zásobami sněhu. Aktuální vývoj je podle něj příznivý a srážkový deficit se snižuje.

Většina přehrad v povodí je naplněná na více než 80 procent své kapacity. Například Lipno je naplněno na 88 procent, Slapy na 87 procent, Švihov na Želivce z 81 procent, Římov z 94 procent, Orlík ze 79 procent a Hracholusky z 54 procent.

»Hovořit nyní u tom, jaká bude situace na vodních tocích v povodí Vltavy na jaře nebo dokonce později během roku, je spekulativní. Situace bude záviset na množství srážek a na celkovém vývoji hydrometeorologické situace,« dodal.

Kvůli sněhovým závějím byly v posledních dnech uzavřené některé komunikace. Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení půdy vodou do jednoho metru dostaly v Čechách na normální stav, uvedl bioklimatolog z vědeckého týmu projektu InterSucho Miroslav Trnka. Takzvané zemědělské sucho, kdy v půdě chybí voda, by tak mělo pominout. Horší situace zůstává na Moravě, především střední a východní, a v části jižní Moravy. Na některých místech přetrvává i hydrologické sucho, tedy nedostatek vody v řekách a nádržích.

Loňský rok byl podle údajů z pražského Klementina nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota za rok 2018 dosáhla 12,8 stupně, což je o 3,2 stupně více než průměr za roky 1775 a 2014, tedy za více než dvě století.

Škody za loňské sucho odhadlo ministerstvo zemědělství již dříve až na 11 miliard korun. Zemědělci a pěstitelé stromu budou moci získat jako kompenzaci až dvě miliardy korun.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 14 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-01-13 16:46
Tak sucho v Čechách pomalu odeznívá…. Opravdu? Na suchu v Čechách
má vinu také Komunistická strana Československa. (Ke které se
následníci zřejmě nehlásí). Ato hlavně scelováním pozemků,
rušením mokřadů et cetera. Bohužel se nedá říci, že komunisté na
to už dnes nemají vliv. Že nejmají? A kdopak podporuje Bureše, svého
starého známého? Dokud nebude půda schopna vstřebávat srážky,
pokud budou dále ničeny lesy, kde mech už dávno nenajdete v tokovém
rozsahu jako kdysi, dokud budete podporovat pole plná řepky (v rámci
„poraděnkovství“ ve vládě) atd., tak se vůbec nic s půdou a
vlivem sucha nestane.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.