Ilustrační FOTO - Pixabay

Filip se kvůli Huawei sejde se Zemanem

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip jednal v uplynulých dnech během cesty do Číny se zástupci firmy Huawei.

Před technologiemi Huawei varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Filip plánuje schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, kterého chce o výsledcích jednání informovat. Filip uvedl, že má spor o využívání technologií Huawei a ZTE v České republice za umělou kauzu vyvolanou konkurenčním bojem vedeným ze Spojených států, ve kterém se čeští úředníci nedokážou vyznat. »Firma Huawei je připravena v konkurenčním boji dál nabízet svoje služby, protože jde o technická zařízení. Jaký software si tam dáme, to je věcí našich společností,« řekl. Kauza podle něj svědčí o neschopnosti českých úředníků se v konkurenčním boji vyznat. »Tohle vidím od pana (ředitele NÚKIB Dušana) Navrátila jako zlý úmysl, kterým chce přinutit, aby české firmy nakupovaly dražší zboží, když mohou nakupovat lepší a lacinější,« uvedl.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

S prezidentem, který NÚKIB kvůli varování kritizuje, se chce Filip setkat během příštího týdne. Termín zatím domluven nemá. Společnost Huawei čelí v části západních zemí restrikcím kvůli obavám, že by telekomunikační zařízení mohlo být využito ke špionáži. Huawei takové obavy označuje za nepodložené. NÚKIB vedle obecného varování před softwarem i hardwarem Huawei a ZTE vydal metodiku, podle které by mohlo na 160 firem a úřadů kritické infrastruktury státu tyto firmy vyřadit z výběrových řízení. Ta se zatím většinou řídí nejnižší nabídkovou cenou, čemuž výrobky Huawei vyhovují.

Zeman už dřív varoval před odvetou Číny, kterou podle něj pocítí mimo jiné automobilka Škoda nebo investiční skupina PPF. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se na něj s obavami obrátili zástupci Home Credit ze skupiny PPF.

Ve čtvrtek Zeman v Televizi Barrandov řekl, že se pokusí při své dubnové návštěvě Číny situaci zklidnit. Předpokládá, že o věci bude mluvit příští týden i s Babišem. Premiér už dříve řekl, že varování NÚKIB před technologiemi Huawei a ZTE vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. O absenci důkazů mluví i Zeman.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 81 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


novotnyjaro
2019-01-20 10:50
Tu vidíme ten "férový konkurenčný boj" v oblasti mobilných
technológií. Zatknutie riaditeľky Huawei musí byť pre svet šokujúcim
škandálom. Naviac informácie že mobilná technológia patrí do
vyššieho levelu 5 D dáva tušiť, že USA budú mať značný problém
ako špiclovať ľudí, ktorí vlastnia toto špičkové telekomunikačné
zariadenie! Vidíme názorný príklad Shutdownu v tejto oblasti!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.