FOTO - Pixabay

AfD v hledáčku BfV

Politici protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) v pátek vyjádřili pobouření z toho, že do médií unikly detaily z interní zprávy Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV). Civilní kontrarozvědka se na jejím základě rozhodla přezkoumat, zda začít nejsilnější opoziční stranu sledovat.

Jedním z argumentů ke změně přístupu k AfD je i výrok jejího člena, který vychvaloval zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a jeho »chytrou politiku« v Protektorátu Čechy a Morava. Spolupředseda AfD Jörg Meuthen označil únik interní zprávy do médií za »obrovský skandál, který masivně otřásá důvěrou ve stát a jeho instituce«. Skandální je podle něj především to, že novináři dokument mají k dispozici, ale straně, které se týká, jej BfV odmítla vydat. Únik zprávy kritizoval i druhý spolupředseda strany Alexander Gauland, kterému je přitom v dokumentu věnována značná pozornost.

Interní zpráva obsahuje řadu pobuřujících výroků, kterými jsou politici AfD proslulí. Gauland např. v minulosti hovořil o tom, že doba nacismu je jen »ptačím trusem« na úspěšných německých dějinách, předseda durynské AfD Björn Höcke zase památník holocaustu v centru Berlína označil za »památník hanby«. Někdejší šéf mládežnické organizace AfD v Dolním Sasku Lars Steinke svého času označil strůjce neúspěšného atentátu na nacistického vůdce Adolfa Hitlera Clause von Stauffenberga za zrádce a zbabělce. Říšského protektora Heydricha vychvaloval člen berlínské buňky Bernd Pachal. Nacista Heydrich byl v letech 1941-42 zastupujícím říšským protektorem v Protektorátu Čechy a Morava a chtěl mj. potlačit český odboj a vyřešit »židovskou otázku«. Zemřel v roce 1942 na následky zranění z atentátu, který provedli Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Rozhodnutí německé civilní kontrarozvědky o novém zařazení AfD, které oznámil ředitel BfV v úterý, znamená, že úřad na základě veřejných vyjádření členů strany systematicky prozkoumá, nakolik se v uskupení dají vysledovat pravicově extremistické tendence. Zaměří se přitom zejména na křídlo kolem předsedy durynské AfD Höckeho a mládežnickou organizaci strany (JA). Na základě zkoumání, které by mohlo trvat až dva roky, se rozhodne, zda bude AfD zařazena do vyšší kategorie, v rámci které může BfV například verbovat ve sledované organizaci i informátory.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-01-21 22:13
Záleží na tom, co přesně řekli. Víme, jak režimní média dovedou
všechno překroutit. A že západní Německo kdysi takto zakázalo
komunistickou stranu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.