Robot Thespian

iQLANDIA ve znamení zatmění. A blíží se robotí vysvědčení!

Planetárium liberecké iQLANDIE naservírovalo o uplynulém víkendu svým návštěvníkům opravdovou pecku! Kdo přišel, ten mohl sledovat ukázku zatmění Měsíce.

»To skutečné proběhlo v pondělí brzy ráno a šlo o poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí. V sobotu a v neděli jsme proto návštěvníkům v rámci každé projekce promítnli zatmění na kupoli. Rozhodli jsme se, že jim vysvětlíme, jak vzniká, co se při něm děje, i to, jak často jej můžeme na obloze pozorovat,« řekl Lukáš Durda, vedoucí Planetária.

Výběr z filmů byl skutečně široký. Díky snímku Astronaut bylo možné zjistit, k čemu slouží při výcviku kosmonautů Šouflplán nebo jak zevnitř vypadá Mezinárodní vesmírná stanice. Úchvatnou historií vesmíru – od jeho zrodu po současnost – zase provedl zájemce film Cesta časem. Nechyběla ani projekce Výprava ke hvězdám a autorské, živě komentované pořady z dílny místních lektorů, jako například Všichni jsme hvězdy a Vesmírné horizonty.

Planetárium praskalo ve švech.

Zkrátka a dobře, ve science centru pod Ještědem si to všichni skvěle užili a už teď se mohou, a to hlavně školáci, těšit na nadcházející týden. Ve čtvrtek 31. ledna totiž bude předávat pololetní vysvědčení humanoidní robot Thespian!

Natáčení zajímavých videí

Předávání bude dvojí – jedno hned od osmi od rána, druhé pak o půl druhé hodiny později. Poctu získají ti, kdo se zapojili do soutěže, kterou vyhlásil tým science centra. Stačilo jediné – nafilmovat pěkné video.

»Žáci měli jasný úkol. Museli natočit video na téma ‚Ukaž iQ vaší třídy v 60 sekundách‘. Čím zajímavější zpracování, tím lepší. Zapojit se mohly jak základní, tak střední školy,« prozradila Martina Kutíková, marketingová specialistka science centra.

Vítěze čeká nejenom shledání s prvním humanoidem v zemi, který umí mluvit několika jazyky a senzačně gestikulovat, ale i návštěva expozic. Školáci tu například uvidí tanec blesků, posadí se do přistávacího modulu Sojuz, projdou se Světelným tunelem či si vyzkouší operaci člověka nanečisto. Navíc budou moci zkouknout Science show.

Soutěžní klání se odehrálo na sociální síti a o vítězích rozhodovali lidé hlasováním na Instagramu.

IQLANDIA, o. p. s., Liberec je členem České asociace science center. Stala se jedním ze čtyř projektů svého druhu, které byly v České republice vybudovány za přispění evropských dotací. Další jsou právě v Plzni a také v Brně a Ostravě. V Liberci vědecký park vznikl v sousedství zábavního Centra Babylon. Na výstavní ploše o rozloze hektaru jsou stovky většinou interaktivních exponátů a 3D planetárium ve střešní kopuli. Výstavba parku stála zhruba čtvrt miliardy korun, veřejnosti se otevřel 28. března 2014.

(koz)

FOTO – iQLANDIA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(koz)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.