Dukovanská jaderka se jistí, připravuje prodloužení životnosti o dalších 10 let

Společnost ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků Jaderné elektrárny Dukovany (EDU) přibližně do roku 2045, zatímco dosavadní strategie počítá s jejich odstavováním okolo roku 2035.

Prodloužení firma zvažuje kvůli zajištění kontinuity výroby elektřiny v této lokalitě do spuštění nového jaderného zdroje, uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu jednoho až dvou nových jaderných bloků, konečné rozhodnutí o termínech výstavby ale zatím nepadlo.

»Termíny výstavby a toho rozhodnutí kloužou a pro nás je důležité zajistit kontinuitu výroby,« uvedl Štěpanovský. ČEZ proto teď zvažuje, že udrží čtyři dukovanské bloky v provozu zhruba o deset let déle. Kvůli prodlužování životnosti investuje elektrárna do technologií dlouhodobě. Loni vydala 1,5 miliardy korun a na letošek plánuje další investice za dvě miliardy korun. Jejich celkový objem za deset let podle ředitele převýšil 18 mld. Kč.

Elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v České republice. První blok je v provozu od roku 1985. Původní projekty počítaly s třicetiletou životností bloků, končit tedy měla od roku 2015. ČEZ má nyní schválenou strategii EDU+20 (let), na nové strategii EDU+30 (let) pracuje. »Analyzujeme, co to pro nás znamená,« řekl ředitel. O tom, zda je nová strategie reálná, by podle něj mohlo být jasno do konce letoška.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti ohledně financování. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) nedávno prohlásila, že o investičním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku by mělo být jasno do dubna letošního roku. Slibovat, že tendr na stavbu bude vypsán letos, je podle ní ale předčasné. Nový jaderný zdroj v ČR by měla stavět společnost ČEZ s nějakou formou garance státu, uvedla pak v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. »To je varianta financování, kterou preferuje vláda,« dodala.

Dukovany loni vyrobily 14,25 TWh elektřiny, zhruba o pětinu více než v roce 2017. Elektrárna tak dosáhla šesté nejlepší výroby v historii. V posledních letech ji ale brzdily dlouhé odstávky vyvolané opakovanými kontrolami nevyhovujících svarů i realizací investic. V rekordním roce 2013 činila roční výroba Dukovan 15,689 TWh. »Pro mě kauza svary už je uzavřená. Vracíme se do standardního systému,« uvedl ředitel.

Odstávek plánuje elektrárna méně než v minulých letech, kdy se každý blok zastavoval kvůli výměně části jaderného paliva zpravidla jednou ročně. »Je to dáno zlepšováním efektivity paliva, které používáme,« vysvětlil Štěpanovský.

Firma ČEZ v lokalitě zaměstnává 1385 lidí, počet meziročně stoupl o 85. Do penze letos mělo odejít asi 50 pracovníků, 120 se elektrárna chystá přijmout. Vyšší počty příchozích podle ředitele souvisejí s tím, že ČEZ přebírá část činností od dodavatelů, ale i s dlouhým zaškolováním nových pracovníků, což trvá rok i dva. Elektrárna rovněž připravuje zlepšování zázemí, mimo jiné chce ke konci tohoto roku začít stavět budovu s výcvikovým centrem pro technický personál a moderními kancelářemi, rozšířit plánuje i nedostačující parkoviště.

(ici)

FOTO – Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.