Ilustrační FOTO - Pixabay

Na drahé pomůcky dosáhne více postižených

Okruh zdravotně postižených lidí, kteří mají nárok na dotaci na takzvané zvláštní pomůcky, se zřejmě rozšíří. Novelu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, která s tím počítá, doporučil plénu Sněmovny schválit její sociální výbor.

Předlohu navrhla skupina poslanců ze sedmi klubů v čele s Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL). Zákonodárci v ní navrhují také zvýšení příspěvku na nejvíce nákladné pomůcky, jako jsou například šikmé a svislé zvedací plošiny. Pokud by zákonodárci předlohu schválili, státní příspěvek by se zvýšil o 100 tisíc korun na půl milionu korun. »Současná realita u zmíněných pomůcek je taková, že buď žadatel získá nějaký další příspěvek na pořízení od některé z nadací, nebo si prostě tuto pomůcku nemůže dovolit,« napsali v důvodové zprávě předkladatelé z řad KDU-ČSL, ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN.

»Je to jedna ze zásadních pomocí lidem, kteří jsou takhle zdravotně postiženi a kompenzační pomůcky jsou pro ně opravdu životně důležité,« řekla místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru a stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová, která je pod novelou rovněž podepsána. Nicméně by si přála, aby se ministerstva práce a zdravotnictví začala problematikou postižených lidí zabývat komplexně.

Místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru a stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Plošiny, rampy i elektrické skútry

Na příspěvek by mohli mít podle novely nově nárok lidé s těžkým omezením pohyblivosti kvůli postižení cév dolních končetin a kvůli oběhové nedostatečnosti při onemocnění srdce. Žádat o dotaci by mohli i lidé s objektivně prokázaným těžkým poškozením plicních funkcí.

Podle pozměňovacího návrhu, který předložil Kaňkovský a výbor ho jednomyslně přijal, by se měla tato skupina lidí rozšířit také o pacienty z řad diabetiků, kteří trpí těžkým postižením kloubů dolních končetin.

»Osobám, trpícím těmito těžkými postiženími, náš sociální systém doposud nepřiznává nárok na poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcky, které jsou pro ně velmi potřebné a bez kterých se naprosto neobejdou. A to přesto, že tyto osoby nejsou schopny žádného, většinou ani minimálního, pracovního zařazení a s tím souvisejícího zvýšení příjmu vlastními silami. Všechny zvláštní pomůcky jsou si pak nuceni hradit z vlastních prostředků, což často znamená, že si je, výhradně z ekonomických důvodů, vůbec nemohou dovolit,« uvedli poslanci v návrhu. Vhodně zvolená zvláštní pomůcka by podle nich těmto lidem výrazně pomohla k větší samostatnosti a k důstojnějšímu životu.

Dotace by mohla zahrnovat například plošiny, rampy, schodišťové sedačky a elektrické skútry. Bez těchto pomůcek se postižení, na něž by se měl zákon nově vztahovat, podle předkladatelů neobejdou.

Modernizovat důchodový systém

Členové výboru si vyslechli také informaci ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) o činnosti nové důchodové komise, kterou nazvala »komise pro spravedlivé důchody«. Maláčová v této souvislosti odmítla mluvit o důchodové reformě, cílem komise je podle ní »postupnými kroky, nikoli kroky velkého třesku, modernizovat důchodový systém«.

Ministryně uvedla čtyři hlavní témata, kterým se má komise věnovat. Jako první bude řešit otázku nižších penzí žen, kterou ministryně považuje za nejméně problematickou. Poté se budou členové komise věnovat problematice dřívějšího odchodu do důchodu pracovníků ve fyzicky náročných profesích. Až jako třetí v pořadí je otázka příjmů důchodového systému, což si vysloužilo od poslanců největší kritiku. »Bude se komise finanční udržitelností důchodového systému vůbec zabývat,« zeptala se například Pavla Golasowská (KDU-ČSL). »O tom nejdůležitějším – zdrojích, jste se nezmínila vůbec,« vytkla ministryni Veronika Vrecionová (ODS).

Aulická potvrdila, že pro komunisty je prvořadé zachování prvního solidárního pilíře a jeho řešení z hlediska příjmů. »Pokud chceme zajistit občanům, aby po odchodu do důchodu nespadli do sociálního kolapsu, je potřeba se zaměřit právě na tuto část,« řekla poslankyně. Zdůraznila také, že KSČM nadále odmítá záměr oddělit důchodový účet od státního rozpočtu.

Své zástupce v komisi mají sněmovní a senátní stranické kluby, odbory, zaměstnavatelé, akademici i neziskové organizace. Komise by se měla scházet každý měsíc, poprvé se má sejít 22. února.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 10 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.