FOTO - Pixabay

Cestovní ruch v ČR loni opět lámal rekordy

V tuzemských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 21,3 milionu hostů, což bylo o 6,4 procenta více než předloni. Počet domácích a zahraničních hostů byl téměř vyrovnaný. V hromadných ubytovacích zařízeních loni strávili turisté celkem 55,5 mil. nocí, což bylo rovněž rekordní množství.

Vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Meziročně se domácí návštěvnost zvýšila o více než osm procent, zahraniční o 4,7 %. Cizinců přijelo loni do České republiky přes 10,6 mil., o 550 000 více než v roce předchozím. »Nejvíce zahraničních hostů přijelo loni ze sousedního Německa, jejich počet poprvé překonal dva miliony,« uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura. Další v pořadí byli návštěvníci ze Slovenska, Polska a Číny. Čínských turistů loni přijelo skoro 620 000, o 26,5 % více než o rok dřív.

Z hlediska počtu příjezdů i přenocování si loni polepšily téměř všechny kraje. »Pouze na Pardubicku došlo k poklesu počtu ubytovaných hostů i nocí o jedno, respektive 0,6 %,« informoval ČSÚ.

V samotném čtvrtém čtvrtletí minulého roku se počet ubytovaných hostů zvýšil téměř o šest procent na 4,5 mil. Zahraničních turistů přibylo 5,1 % a domácích 6,9 %. Nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa. Ve sledovaných zařízeních se jich v posledním čtvrtletí ubytovalo téměř půl milionu.

»U většiny ostatních trhů v první desítce zaznamenaly statistiky nárůst příjezdů do deseti procent, pouze příjezdy ruských a jihokorejských turistů stagnovaly na úrovni předchozího roku,« uvedla mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová.

Podle výzkumů agentury CzechTourism utratí zahraniční turisté za dovolenou v ČR v průměru necelé 2000 korun za osobu a den. Z toho přibližně polovinu výdajů utratí během vlastní cesty a polovinu předem. Během pobytu nejvíce utratí turisté z Německa, Švýcarska, Portugalska, Rakouska či Velké Británie.

Zahraniční turisté do ČR nejčastěji cestují s partnerem či s rodinou. S větší skupinou turistů cestují specificky turisté z asijských zemí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.