FOTO - Pixabay

Lidé by nejraději pracovali jen pět hodin

Z netradičních zaměstnaneckých benefitů by Češi nejvíce uvítali pětihodinovou pracovní dobu, podíl na zisku společnosti a neomezenou dovolenou. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up ČR mezi 525 zaměstnanci.

Leden patří podle personalistů k měsícům, kdy nastupuje do nového zaměstnání nejvíce lidí v roce. Právě k jejich oslovení začínají čeští zaměstnavatelé využívat i různá atypická přilepšení, která fungují ve větší míře v zahraničí. Při práci s nimi ovšem čeští zaměstnavatelé často chybují.

»Netradiční benefity slouží spíše jako lákadlo a pomáhají vytvářet image zaměstnavatele. Jejich zavádění by však mělo jít ruku v ruce s rozvojem benefitů, které tvoří základní firemní péči. Na začátku roku jde typicky o navyšování nominální hodnoty stravenek nebo přechod z papírových poukázek na elektronické,« uvedla ředitelka prodeje Up ČR Petra Gubíková. Alespoň o některé z neobvyklých výhod by podle průzkumu mělo zájem 91 procent Čechů. »Stále oblíbenější jsou například relaxační víkendy spojené s wellness, adrenalinové zážitky, ale i příspěvek na charitu,« dodala Gubíková.

Nejvíc zaměstnanců by mělo zájem o výhodu v podobě pětihodinové pracovní doby, mezi mladými do 26 let by o ni stála polovina dotázaných. Na 40 procent zaměstnanců by pak chtělo profitovat z úspěchu svého zaměstnavatele a mít podíl na zisku. Mnohem více by to zajímalo muže (49 %) než ženy (31 %). Podobně populární by byla i neomezená dovolená, kterou loni zavedlo několik českých firem.

Zmrazení vajíček či pojištění proti krádeži identity? Nezájem

Z netradičních benefitů souvisejících se zdravím je pro zaměstnance nejzajímavější přítomnost maséra na pracovišti. Jeho služby by ocenilo 22 procent lidí, převážně žen. Zaměstnané ženy mají také větší zájem o kurzy jógy, kurzy snižování váhy či akupunkturu, v celkovém souhrnu obou pohlaví se však zájem zaměstnanců o tyto benefity pohybuje pod hranicí 10 procent. Zajímavější je přilepšení v podobě stipendia pro děti. Mezi lidmi kolem čtyřicítky by o něj stála téměř čtvrtina dotázaných. Podobně atraktivní by pro zaměstnance byla i bezplatná právní pomoc, desetina zaměstnanců by využila možnost konzultace s psychologem.

Zmrazení vajíček za účelem odložení těhotenství je v ČR zatím v plenkách, jako benefit by ho uvítala jen necelá dvě procenta oslovených žen. Podobně nezajímavou nabídku by pro české zaměstnance představovalo pojištění proti krádeži identity. Oba benefity se umístily na samém konci žebříčku 15 netradičních benefitů. To už větší zájem projevili lidé o pojištění domácích mazlíčků či o kurz odvykání kouření.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 20 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-02-11 22:14
Jo, privatizací, restitucemi, ani dalšími formami rozkrádání a
vykořisťování bohatství nevzniká.
o.motl
2019-02-11 12:50
A létali bychom na Mars, Kořínku.
joska.korinek
2019-02-11 09:20
Možná, kdybychom nezahodili těch třicet let kvůli obnovení
kapitalismu, by už ta pětihodinová pracovní doba tady byla.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.