ČR je, co se týče medu, soběstačné, přesto v obchodních řetězcích převažují dovážené medové směsi nevalné kvality

Včelaři mají špatný rok, medu ale bude dost

Letošní produkce medu bude zhruba poloviční než loňská, která byla nejvyšší v historii. Z dlouhodobého hlediska půjde o podprůměrnou produkci. Vzhledem k nepřízni počasí se především neurodil téměř žádný tmavý medovicový med.

Informoval o tom Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů. Chovatelům podle něj mimo jiné uškodily květnové mrazy. V průměrných letech včelaři sklízeli mezi 7000 a 8000 tunami medu. Podle Peroutkova odhadu by se letošní úroda mohla pohybovat kolem 5000 tun. Loni to bylo rekordních takřka 10 500 tun.

Přes razantní pokles produkce nehrozí podle Peroutky nedostatek tuzemského medu. »Ten letošní výpadek bude nahrazen rekordním loňským rokem,« míní. Dobře uskladněný med podle něj vydrží v dobré kvalitě i dva roky. Peroutka připustil, že prodejní cena medu může jít nahoru, cenový skok však prý nehrozí.

*  *  *

Před letošní zimou bylo v tuzemsku zhruba 560 000 včelstev, meziročně takřka o 40 000 více. Jak uvedli včelaři v květnu, přes zimu letos uhynulo maximálně deset procent včel, což je normální stav. Včel v ČR v posledních letech opět přibývá. Již v roce 2010 počet včelstev překročil úroveň před epidemií nemoci varroáza, která domácí chovy včel v roce 2008 zdecimovala. V minulosti však čeští včelaři chovali až 800 000 včelstev.

Ceny medu od roku 2010 do loňska mírně vzrostly. Dnes se podobně jako v závěru loňského roku v průměru pohybují mírně nad hranicí 130 korun za kilogram.

* * *

Spotřeba medu v ČR v posledních letech mírně roste. Podle odhadu svazu dnes dosahuje zhruba 0,7 kilogramu na osobu. Na rozdíl od jiných států EU je ČR schopna pokrýt poptávku po medu produkcí domácích včelařů.

Většinu tuzemského medu prodají včelaři přímo zákazníkům. V obchodních řetězcích naopak dlouhodobě převažují dovážené medové směsi. Včelaři upozorňují na často nevalnou kvalitu těchto směsí, v čemž jim daly za pravdu výsledky loňských kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Počet včelařů se loni meziročně zvýšil bezmála o 1500 a mírně přesáhl 48 000 osob. Pokračuje tak pozitivní trend, který začal předloni. Předtím ale 20 let včelařů ubývalo.

(ici, čtk)

******************

Na této straně 6 (Z EKONOMIKY) si ještě můžete přečíst:

  • Doktoři chtějí trojnásobek průměrné mzdy
  • RWE bude opět propouštět
  • Průmysloví i zemědělští výrobci zdražují
  • Dovozní ceny dál rostou, rychleji než výrobní
  • Vysoká závislost USA na výrobě aut

 

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

******************


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 12 hlasů.

(ici, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.