Nominace na pokyn

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír prezidenta Donalda Trumpa, a to na žádost americké vlády. Napsal to v neděli japonský list Asahi.

Šéf Bílého domu o nominaci hovořil na tiskové konferenci minulý pátek ve Washingtonu, o americké žádosti se ale nezmínil. Donald Trump novinářům řekl, že od japonského premiéra dostal »báječnou kopii« pětistránkového nominačního dopisu. Mluvčí japonského ministerstva zahraničí prohlášení amerického prezidenta potvrdil, ale zdržel se jakýchkoli dalších komentářů o komunikaci mezi oběma státníky.

Japonský premiér Šinzó Abe. FOTO - wikimedia commons

Americká vláda Abeho kvůli nominaci oslovila v souvislosti se summitem prezidenta USA se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se uskutečnil loni v červnu, napsal list Asahi s odvoláním na nejmenovaný zdroj z japonské vlády. Bílý dům informaci japonských novin nekomentoval.

Nobelův výbor počátkem týdne oznámil, že na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno 304 kandidátů, z toho je 219 jednotlivců a 85 organizací. Jména neúspěšných uchazečů však drží výbor v tajnosti, podle jeho stanov mohou být odhalena nejdřív po 50 letech.

Lhůta pro navrhování kandidátů vypršela 31. ledna. Jméno letošního laureáta mírové Nobelovy ceny bude oznámeno začátkem října.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-02-21 21:46
Slouha Abe. Obyčejný mopslík. To si Japonci ale dali. To platí i na
Zemana.
pleningeri
2019-02-21 16:01
To si snad americká administrativa z Nobelovy ceny za mír dělá
toaletní papír? Předchozí prezident Obama vedl dvě války, současný
ji vede v Sýrii a připravuje proti Venezuele, Íránu, ... Pokud ji tedy
nepřejmenují na PAX AMERICANA.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.