Ilustrační FOTO - Pixabay

Spotřeba i výroba elektřiny loni stoupla

Spotřeba elektřiny v České republice loni stoupla, zvýšila se také její výroba. Vyplývá to z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Tuzemská spotřeba elektřiny vzrostla meziročně o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny (TWh). Jde o nejvyšší hodnotu od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici. Výroba elektřiny v ČR stoupla proti roku 2017 o 1,1 % na 88 TWh.

Na tuzemské výrobě elektřiny se podle ERÚ tradičně nejvíce podílely uhelné elektrárny, které k produkci přispěly 45,1 TWh, meziročně o 0,8 % méně. Následovala výroba jaderných elektráren, která naopak proti předloňsku především díky menšímu počtu odstávek stoupla o 5,6 % na 29,9 TWh. Například výroba z fotovoltaických elektráren pak vzrostla o 6,6 % na 2,3 TWh.

Proti roku 2017 klesl vývoz i dovoz elektřiny. Export se snížil o 9,3 % na 25,5 TWh, import pak téměř o čtvrtinu na 11,6 TWh. Ekologické Hnutí Duha upozornilo na to, že meziročně o necelých sedm procent vzrostl čistý export elektřiny z ČR, tj. přebytek vývozu nad dovozem elektřiny.

Podle programového ředitele hnutí Jiřího Koželouha ČR opět potvrdila pozici mezi největšími vývozci elektřiny na světě. »Pokud stát rozhýbe stagnující rozvoj obnovitelných zdrojů, můžeme do roku 2030 zavřít všechny uhelné elektrárny a naše elektrizační soustava to zvládne,« dodal. Obrovský potenciál jaderné energetiky, která je také šetrná k životnímu prostředí, ovšem, jak už se stalo zvykem u našich tzv. zelených, nezmínil.

V nadcházejících letech a desetiletích má spotřeba elektřiny podle optimalizovaného scénáře Státní energetické koncepce v České republice růst. Výroba se má pohybovat kolem 90 TWh za rok. Změnit se přitom má struktura produkce. Podle nejreálnějšího scénáře koncepce má od druhé poloviny dvacátých let 21. století pocházet nejvíce elektřiny namísto z uhlí právě z jaderných zdrojů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.