Ilustrační FOTO - Pixabay

Francie uložila bance UBS obří pokutu

Největší švýcarská banka UBS napomáhala klientům ve Francii vyhýbat se placení daní, rozhodl francouzský soud. UBS má proto zaplatit na odškodném více než 4,5 miliardy eur (115,6 mld. Kč). Podle francouzských médií je to nejvyšší pokuta uložená bance ve Francii.

UBS obvinění odmítá a hodlá se proti rozhodnutí soudu odvolat. »Rozsudek není podpořen žádnými konkrétními důkazy. Místo toho je založen na nepodložených obviněních bývalých zaměstnanců, kteří při procesu ani nebyli vyslechnuti,« uvedla banka. »UBS se proti tomuto verdiktu odvolá,« dodala.

Soudní rozhodnutí je vyvrcholením sedmiletého vyšetřování. Soud nařídil bance zaplatit pokutu 3,7 miliardy eur a dalších 800 milionů eur státu jako škodu vzniklou ztrátou daňových příjmů. Podle analytiků by kauza v důsledku odvolání mohla pokračovat ještě několik let. Banka nebude muset nic platit, dokud nebudou všechna odvolání vyřízena, upozornila agentura Reuters.

UBS podle soudu nelegálně poskytovala francouzských klientům v letech 2004 až 2012 bankovní služby, které jim pomáhaly ukrývat majetek před daňovými úřady. Prokuratura u soudu uvedla, že banka systematicky podporovala klienty, kteří se vyhýbali placení daní, a prala peníze plynoucí z daňových úniků.

Podobným obviněním čelila UBS také ve Spojených státech a v Německu. V USA se v roce 2009 dohodla na urovnání sporu ve výši 780 milionů dolarů (17,7 mld. Kč), v Německu v roce 2014 zaplatila pokutu 300 mil. eur.

UBS minulý měsíc oznámila, že její čistý zisk za loňský rok činil 4,9 mld. USD (111 mld. Kč). Banka si na krytí nákladů spojených s právními spory a regulačními požadavky dala stranou 2,46 mld. USD. Tato rezerva tak pokrývá jen méně než polovinu vyměřené pokuty.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.