Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO - Haló noviny

Putinismus jako model státního zřízení

Rozruch mezi ruskými politology vyvolal článek někdejšího šéfideologa Kremlu a nynějšího poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Vladislava Surkova, který v listu Nězavisimaja gazeta vyložil, že putinismus jako model státního zřízení čeká v Rusku dlouhý život - nejspíše ještě celé století. Může prý posloužit i jako vzor dalším státům a také těm západním občanům, kteří jsou rozčarováni stavem demokracie ve svých zemích.

Surkov demokracii západního typu v článku označuje (pro Rusko) za importovanou chiméru a za hlavní funkce ruského státu považuje funkci vojenskou a policejní.

V novém systému jsou podle kremelského poradce »všechny instituce podřízeny základnímu úkolu - zajistit důvěrnou součinnost vládce s občany. Nejrůznější větve státní moci směřují k osobě vůdce, jejich hodnotu určuje míra, s níž jsou s ním spojeny,« konstatuje. Ruská společnost důvěřuje jen svému vůdci, což podle Surkova není nic nového. »Nové je to, že stát tento fakt neignoruje, ale bere ho v úvahu a vychází z něj ve svém počínání.«

Ani Marx nebyl marxistou

Tvůrce někdejší koncepce tzv. svrchované demokracie v ruském pojetí tvrdí, že začíná nová éra putinismu, založená nikoli na »iluzi volby«, jako je tomu na Západě. Článek oživují úvahy, že sám Putin je sotva putinistou, »asi jako Marx nebyl marxistou«, ale každopádně je strůjcem mašinérie, která se teprve začíná rozbíhat. Toto dědictví v Rusku prý přetrvá podobně jako ve Francii přetrvává Pátá republika dávno po odchodu generála de Gaulla z Elysejského paláce.

Jak dál?

»Surkov nikdy nedělá nic bezúčelně,« míní Andrej Koljadin, který sám pracoval v Kremlu v době, kdy tam měl Surkov na starosti domácí politiku. »Všechny zajímá, zda se Putinovi podaří odejít na zasloužilý odpočinek. Okolo toho se vedou bitvy, snaží se Putina přesvědčit, aby zůstal,« řekl. Surkov má podle něj zájem zachovat status quo, protože předání moci považuje za škodlivé. »Následník nebude mít takový vliv. Pokles vlivu dovolí rozpoutat boj o majetek, o moc. Ruská realita dokazuje, že každý následník je horší než předchůdce,« poznamenal.

Politolog Abbas Galljamov souhlasí, že režim bude muset vyřešit »problém roku 2024« (kdy by měl Putin skončit v Kremlu), ale domnívá se, že momentálně se všichni věnují aktuálnějším problémům.

»Text je adresován jedinému člověku - Putinovi,« míní Galljamov. Podle něj se Surkov možná sám rafinovaně nabízí jako spasitel, který v Kremlu zaplní vakuum ohledně nápadů v domácí politice.

Pozoruhodná esej

Kreml na Surkovovy úvahy reagoval podle ČTK neurčitě. Mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že neví, zda se Putin s esejí seznámil. Peskov sám ji označil za »pozoruhodnou a hlubokou«. Potvrdil, že Surkov je s Putinem jako jeho klíčový poradce v trvalém kontaktu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 22 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-02-23 00:33
Jestli Rusové Putina už nebudou chtít, tak si v příštích volbách
zvolí někoho jiného. Třeba Zjuganova.
velkymaxmilian
2019-02-22 09:58
Je zajímavé, že ódy na Putina se objevují počátkem roku, který
následuje po roce, ve kterém jeho popularita strmě poklesla. Ruská
státní průzkumová agentura VCIOM (pod kontrolou Kremlu) uvádí
meziroční pokles z 80 % na 62 %. Nevládní nezávislá agentura LEVANDA
pak uvádí jeho popularitu mezi obyvateli v hodnotě pouhých 29 %. O
objektivitě obou lze právem pochybovat, pokud provedeme eliminaci
průměrem má důvěru méně než poloviny obyvatel. Jak mnoho se na tom
projevuje drastické zvýšení věku odchodu Rusů do důchodu 65 let,
kterého se zejména řada mužů nedožije je věc druhá
hajek.jiri51
2019-02-21 21:43
Sami a po svém. Jak v RF tak v Číně. I když je to "hrubé"
dává to smysl. Je to naději na klidný život a ne ta beznaděj, kterou
nás krmí tady. Kdo má rozum, ten se přidá.
kerapa
2019-02-21 20:39
Konečně se po té slavné perestrojce ukazuje nová perspektiva.
Putinismus představuje naději i pro naši zemi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.