Sídlo Bezpečnostní informační služby v Praze. FOTO - wikimedia commons

Šabatová chce už i utajované informace

Tajné služby odmítly snahu ombudsmanky Anny Šabatové o přístup ke zpravodajským informacím kvůli posouzení řízení o udělení občanství.

Zpřístupnění takových údajů by podle jejich zástupců mohlo vážně ohrozit důležité zájmy, které zpravodajské služby sledují. V prohlášení poskytnutém ČTK to uvedli ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl a ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka.

Šabatová ve středu prohlásila, že ministerstvo vnitra brání jejímu úřadu v práci tím, že neumožňuje plný přístup k podkladům svých rozhodnutí o žádostech o udělení státního občanství. Veřejná ochránkyně práv o svých výhradách vyrozuměla vládu. Ministerstvo vnitra kritiku odmítlo, neboť zpravodajské služby a orgány činné v trestním řízení nejsou ze zákona správními úřady, jejichž činnost může veřejný ochránce práv prověřovat.

Ombudsmanka Anna Šabatová. FOTO - wikimedia commons

Šimandl s Koudelkou v prohlášení uvedli, že tajné služby poskytují ministerstvu vnitra stanoviska k žádostem o udělení státního občanství ČR v souladu s právním řádem. »Naprosto chápeme snahu veřejné ochránkyně práv objektivně posoudit postup při vyřizování některých žádostí. Je ovšem potřeba připomenout, že i zpravodajské služby jsou vázány zákony, které jasně vymezují práva všech zúčastněných,« poznamenali.

Ombudsmanka podle nich nemůže být adresátem informací tajných služeb. »Zpravodajské služby plní svou zákonnou povinnost a jakékoliv nakládání s jejich informacemi mimo legislativní rámec by mohlo vážně ohrozit důležité zájmy, které zpravodajské služby sledují,« poznamenali. Dodali, že mezi hlavní zájmy patří bezpečnost České republiky a jejích občanů. »Mimo jiné i proto je jednou ze zákonných pojistek skutečnost, že stanoviska zpravodajských služeb se nestávají součástí spisu o vyřízení žádosti o udělení občanství,« napsali.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 16 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2019-02-22 11:08
Vážená paní Šabatová, nemyslíte si, že by jste se měla zabývat
například otázkami jako gesční odpovědnost za dodržování platnosti
a účinnosti jednotlivých zákonů,třeba jednotlivými ministry a tak
skutečně naplňovat právní smysl státu? Zákon o myslivosti by mohl
být první, čím byste mohla začít.A pokud nevíte, a jak se zdá že
ne, pak nechejte klidně na příklad operativce zpravodajské služby
pracovat. Od převratu bylo již přehršle úniků informací k
nepovolaným osobám. Nemyslíte?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.