Prezident Nicolás Maduro Moros. Ilustrační FOTO - Haló noviny

Výzva k ukončení vojenského tažení proti Venezuele

Revoluční vláda Kubánské republiky odsuzuje eskalaci nátlaku a akcí vlády USA směřující k přípravě vojenského dobrodružství pod rouškou »humanitární intervence« v Bolívarské republice Venezuele a vyzývá mezinárodní společenství, aby svou aktivizací zabránilo jejímu naplnění.

Z amerických vojenských zařízení, z nichž operují jednotky Speciálních sil a námořní pěchoty používané k tajným akcím mj. zaměřeným proti představitelům jiných zemí, se od 6. do 10. února uskutečnily lety vojenských dopravních letounů na letiště Rafaela Mirandy v Portoriku, na leteckou základnu San Isidro v Dominikánské republice a na další Karibské ostrovy se strategickou polohou, jistě bez vědomí vlád těchto zemí. Média včetně amerických odhalila, že extremističtí činitelé americké vlády, kteří za sebou mají dlouhou historii akcí a pomluv namířených k vyvolání či podnícení válek, jako je poradce pro národní bezpečnost John Bolton, ředitel Národní bezpečností rady pro západní polokouli Mauricio Claver-Carone, za účasti senátora za Floridu Marca Rubia, připravili, zajistili financování a do detailů organizovali z Washingtonu pokus o státní převrat ve Venezuele cestou protiprávního samovyhlášení jednoho prezidenta. Právě oni buď osobně, nebo prostřednictvím Státního departmentu vyvíjejí brutální nátlak na mnohé vlády, aby je přiměli k podpoře svévolného vypsání nových venezuelských prezidentských voleb, a současně prosazují uznání samozvance, který má jako poslanec parlamentu oporu sotva 97 tisíc hlasů, oproti více než šesti milionům Venezuelců, kteří loni v květnu zvolili ústavním prezidentem Nicoláse Madura Morose.

Poté, co bolívarský a chavistický lid odmítl převrat masovými demonstracemi na podporu prezidenta Madury a Bolívarské národní ozbrojené síly mu vyjádřily věrnost, zintenzivnila vláda USA mezinárodně politickou a mediální kampaň a zostřila jednostranná restriktivní ekonomická opatření proti Venezuele, k nimž patří zablokování miliard dolarů náležejících Venezuele v bankách třetích zemí a zcizení příjmů z prodeje ropy tohoto bratrského národa, která působí vážné humanitární škody a těžké strádání lidí. Vedle tohoto krutého a nespravedlivého kořistění se USA snaží zosnovat humanitární záminku k zahájení vojenské agrese proti Venezuele a jsou odhodlány vynutit si zastrašováním, aby na území tohoto svrchovaného národa byla vpuštěna údajná humanitární pomoc, která je tisíckrát menší než ekonomické škody způsobené politikou izolace prosazovanou z Washingtonu. Samozvaný a samovyhlášený »prezident«  bezostyšně deklaroval svou ochotu žádat o vojenskou intervenci USA pod rouškou přijetí zmíněné »humanitární pomoci« a svrchované a důstojné odmítnutí tohoto manévru označil za zločin proti lidskosti. Američtí činitelé připomínají denně s arogancí a nestoudností, že pokud jde o Venezuelu, »jsou na stole všechny alternativy včetně té vojenské«.

Při výrobě záminek se vláda USA uchýlila ke lži a pomluvě, když předložila v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která cynicky a pokrytecky vyjadřuje hluboké znepokojení nad »humanitární a lidskoprávní situací..., nad nedávnými pokusy o zablokování poskytnuté humanitární pomoci, existencí milionů migrantů a běženců..., nadměrným užíváním síly proti nenásilným demonstrantům, nad narušením míru a regionální bezpečnosti« ve Venezuele a vyzývá k »přijetí nezbytných opatření«. USA zjevně připravují terén k otevření »humanitárního koridoru« pod »mezinárodní ochranou« za použití síly a dovolávají se »povinnosti chránit« civilní osoby s využitím »všech nezbytných prostředků«. Je třeba připomenout, že podobné jednání a obdobné záminky byly Washingtonem použity jako předehra k válkám vedeným proti Jugoslávii, Iráku a Libyi za cenu obrovských ztrát na životech a nesmírného strádání. Americká vláda se snaží odstranit největší překážku, kterou představuje bolívarská a chavistická revoluce pro imperialistickou nadvládu nad »naší Amerikou« a připravit venezuelský lid o prokazatelně největší ložiska ropy na planetě a další obrovské a strategické přírodní zdroje. Nesmíme zapomínat na smutnou a bolestnou historii vojenských intervencí USA při nejedné příležitosti v Mexiku, Nikaragui, Dominikánské republice, na Haiti, Kubě, v Hondurasu a později v Granadě a Panamě.

Jak varoval 14. července 2017 armádní generál Raúl Castro Ruz: »Agrese a pučistické násilí proti Venezuele poškozují celou ‚naši Ameriku‘ a slouží pouze zájmům těch, kdo se nás snaží rozdělit, aby dosáhli nadvlády nad našimi národy, a kterým je lhostejné, zda vyvolají v tomto regionu konflikty s nedozírnými následky, jako ty, jejichž svědky jsme v různých částech světa.« Historie bude tvrdě soudit novou imperialistickou vojenskou intervenci v regionu a spoluvinu těch, kdo se k ní nezodpovědně připojí. Ve Venezuele se nyní rozhoduje o svrchovanosti a důstojnosti Latinské Ameriky a Karibské oblasti, národů Jihu. Rozhoduje se také o přežití norem mezinárodního práva a Charty OSN. Rozhoduje se, zda legitimita vlády spočívá ve výslovné a svrchované vůli jejího lidu, nebo v uznání zahraničními mocnostmi. Revoluční vláda vyzývá mezinárodní společenství k mobilizaci na obranu míru ve Venezuele a v regionu, založené na principech Proklamace o vyhlášení Latinské Ameriky a Karibské oblasti mírovou zónou, přijaté podpisem šéfů států a vlád CELAC v roce 2014. Vítá a vyjadřuje svou podporu Mechanismu z Montevidea iniciovanému Mexikem, Uruguayí, Karibským společenstvím (CARICOM) a Bolívií, který usiluje o zachování míru ve Venezuele vycházejícího z principů nevměšování se do vnitřních záležitostí, rovnoprávnosti států a mírového řešení sporů, jak uvádí ve svém nedávném prohlášení. Vítá příznivé přijetí této iniciativy prezidentem Madurem Morosem a mezinárodním společenstvím a vyjadřuje obavu v souvislosti s kategorickým odmítnutím ze strany americké vlády k iniciativám řady zemí včetně naší směrem k dialogu.

Vláda Kuby potvrzuje svou pevnou a neměnnou solidaritu ústavnímu prezidentovi Nicolási Madurovi Morosovi, bolívarské a chavistické revoluci a občansko-vojenskému spojenectví jejího lidu a vyzývá všechny národy a vlády světa, aby se společně a bez ohledu na politické a ideologické rozdíly postavily na odpor a bránily mír proti nové imperialistické vojenské intervenci v Latinské Americe a Karibské oblasti, která poškodí nezávislost, svrchovanost a zájmy národů od Rio Brava po Patagonii.

Havana 13. února 2019

(za)

(Zdroj: Granma/internet@granma.cu)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 37 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-02-23 00:30
Svatá prostoto, Tomasklimo162, jak jste na takový nesmysl přišel?
Vždyť opak je pravdou! To co udělali Usa a comp. Venezuele od zvolení
Chaveze za prezidenta bylo jedno svinsvo za druhým. To samé jako v
Líbyi. Než to tam rozeštvali , mohli si tam občané chroctat. A co
Jugoslávie, Sýrie a nakonec i EU postižená následnou imigrační
vlnou? To Vám jako nic neříká? Zjevně ne.
fronda
2019-02-23 00:30
Pro vás ostatní je samozřejmé a přijatelné umírání pracujících v
kapitalistických zemích. Situace např. v Kolumbii je dost tragická. Ale
jestli máte takovou péči o venezuelské dělníky, pak se zasaďte o
zrušení blokády Venezuely a o navrácení ukradeného zlata.
tomasklima162
2019-02-22 07:47
Komunistům jsou venezuelští dělníci a rolníci umírající hlady
lhostejní, ale pro nás ostatní je to prostě nepřijatelné.
hajek.jiri51
2019-02-21 21:35
Nebýt Washingtonu, žila by nejen celá Latinská Amerika ale celý zbytek
světa daleko lépe a v míru. Politika USA vede jen k ožebračování
všech, včetně celé Evropy. V tom i Ruska a Ukrajiny. Ten nenažraný a
agresivní pes je hrozbou pro všechny. Zbytek Světa by měl tu prolhanou,
drzou, primitivní a bezohlednou zrůdu konečně eliminovat a ne ji lézt
někam.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.