Ilustrační FOTO - pixabay

V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na první stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších kleslo ze druhého na první, tedy nejnižší stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech Krkonoš je okolo 230 centimetrů sněhu. "Po mírném oteplení a dešti se opět ochladilo. Na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila ledová krusta a sněhová pokrývka se zpevnila," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše. V Jeseníkách nadále platí druhý lavinový stupeň.

Uvolnění laviny při současném prvním stupni je podle Dlouhého možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. "Je možnost samovolného uvolnění malých nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu. Nebezpečná místa se vyskytují pouze ojediněle," uvedl.

V Krkonoších zůstává v platnosti v pátek vydaná výstraha před zledovatělým terénem. Ledovaté jsou hlavně turistické cesty a běžkařské trasy ve vyšších partiích hor. Lidé by při túrách měli být velmi opatrní. "Vytvořily se souvislé ledové plochy a pohyb po nich je velice obtížný a nebezpečný," varoval náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa. Turisté by se podle něj neměli ho hor vydávat bez náležité obuvi, používat by měli takzvané nesmeky.

Ilustrační FOTO - pixabay

Teplota na hřebenech Krkonoš v noci klesla až k minus 15 stupňům Celsia. Přes den by se měly teploty pohybovat mírně pod nulou. Dopoledne bylo v Krkonoších většinou jasno.

V letošní zimě v Krkonoších platil i čtvrtý lavinový stupeň, který bývá vyhlašován jen výjimečně. Vyhlášen byl po silném sněžení v první polovině ledna a platil mezi 15. až 18. lednem. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.