Ilustrační FOTO - Haló noviny

Co nás stojí dopravní nehody na silnicích

Celospolečenské ztráty z dopravních nehod na silnicích v roce 2017 poprvé překročily 70 miliard korun. Proti roku 2016 vzrostly o více než tři miliardy na 72,7 mld. Kč. Zemřelo 577 lidí, 2286 se jich zranilo těžce a 24 719 lehce. Informovalo o tom Centrum dopravního výzkumu (CDV).

Do celkové částky jsou započítány mimo jiné náklady na zdravotní péči účastníka dopravní nehody, na práci dopravních policistů, hasičů, soudců i zaměstnanců státní správy, náklady pojišťoven a odškodnění pro oběti dopravních nehod. »Stát přichází o hospodářský přínos zraněné nebo usmrcené osoby, a naopak musí investovat do jejího zdravotního a sociálního zabezpečení,« uvedla Alena Vyskočilová z CDV.

Policejní statistiky za rok 2017 hovoří o 502 obětech dopravních nehod. V bilanci Centra dopravního výzkumu jsou ale i lidé, kteří zemřeli do 30 dnů po havárii. Na jednoho zemřelého člověka pak připadá ztráta 19,8 milionu Kč. U těžce zraněných to je zhruba pět milionů korun a v případě lehce zraněných asi 717 000 Kč. U nehod, kde vznikla pouze hmotná škoda, pak byla průměrná celospolečenská ztráta 386 400 Kč.

Státní rozpočet stály nehody předloni zhruba 7,9 mld. Kč, což představuje 11 procent celkových ztrát. Více než dvě procenta nákladů pokrylo ministerstvo vnitra, které hradí práci policie a hasičů, a rovněž ministerstvo práce a sociálních věcí, které podle předpisů o nemocenském a důchodovém pojištění vyplácí sociální výdaje.

Zhruba 1,1 % ze ztrát pak spadalo pod ministerstvo spravedlnosti a Ústavní soud, jsou to personální a administrativní náklady za řízení týkající se nehody. Ministerstvo zdravotnictví částečně hradí náklady na zdravotní péči, jde však pouze o 0,23 % z celkových ztrát. »Ministerstva dopravy se vzniklé ztráty po ekonomické stránce dotýkají minimálně. Jedná se o škody způsobené na komunikaci, tj. 0,19 %,« uvedlo CDV.

Usmrcený nebo zraněný člověk rovněž podle CDV není schopen vyprodukovat určitou výši hrubého domácího produktu, což má dopad na státní rozpočet. »V důsledku toho se snižuje výše HDP, a tím i daňový příjem do státního rozpočtu, který činí 5,3 procenta celkových ztrát z dopravní nehodovosti,« doplnilo centrum.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.