Náměstí Dira, na kterém probíhají veřejné popravy.FOTO - wikimedia commons

Saúdská Arábie konečně pod mezinárodním tlakem

Nejméně 36 zemí, včetně všech 28 členských států Evropské unie, minulý týden na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě podepsalo prohlášení kritizující stav lidských práv v Saúdské Arábii.

Podle agentury Reuters jde o první takové pokárání Rijádu od vzniku Rady pro lidská práva, která od roku 2006 dohlíží na dodržování lidských práv ve světě a podává o situaci zprávy.

Text vyzývá saúdskoarabské úřady k propuštění aktivistek hájících lidská práva a ke spolupráci s mezinárodním vyšetřováním vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu z loňského 2. října.

Saúdská Arábie připustila, že novináře žijícího v exilu v USA zavraždilo speciální komando vyslané z Rijádu. Tvrzení, že byl do vraždy zapleten korunní princ Muhammad bin Salmán, však Saúdská Arábie kategoricky odmítá. V souvislosti s vraždou je v zemi souzeno 11 osob.

Saúdské bezpečnostní složky. FOTO - wikimedia commons

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová už před týdnem Saúdskou Arábii vyzvala k propuštění aktivistek, které jsou ve vazbě mučeny. Úřady je viní z blíže nespecifikovaného poškozování zájmů Saúdské Arábie.

Aktivisté tvrdí, že některé ženy, včetně těch, které se zasazovaly o právo na řízení automobilu, byly vystaveny elektrickým šokům, bičování, sexuálním útokům a dalším formám mučení.

»Je úspěchem Evropy, že jsme se na tomto dokázali sjednotit,« řekl agentuře Reuters jeden ze zástupců EU.

Podle DPA je kritika neobvykle jasná. »Jsme zvlášť znepokojeni používáním protiteroristických zákonů a dalších bezpečnostních ustanovení proti lidem, kteří pokojně uplatňují svá práva a svobody,« stojí v prohlášení, které jménem 36 zemí přečetl zástupce Islandu Harald Aspelund.

»Obhájci lidských práv a skupiny občanské společnosti by měly hrát důležitou roli v reformním procesu, který království sleduje,« píše se dále v prohlášení.

Pod prohlášení se kromě evropských států podepsaly například také Austrálie nebo Nový Zéland. Téhož názoru jsou i odborníci Rady OSN pro lidská práva (UNHRC).

Zvláštní zpravodajka OSN pro ochranu práv v boji proti terorismu Fionnuala Ní Aoláinová konstatovala, že saúdskoarabský protiteroristický zákon a další předpisy jsou »nepřijatelně široce formulované a vágníZahrnují i lidi propagující nebo vyzývající k protestům vsedě, ke shromážděním nebo společným prohlášením. Kohokoli, kdo jakýmkoli způsobem škodí jednotě nebo stabilitě království. To jsou obecně známé uhýbavé formulace,« řekla Ní Aoláinová. Právě tyto zákony jsou podle ní využívány k omezování práv prominentních ochránců lidských práv, náboženských představitelů, spisovatelů, novinářů, akademiků a občanských aktivistů.

Zvláštní zpravodaj pro otázky ochránců lidských práv Michel Forst podle ČTK řekl, že ho znepokojuje zejména zaměřování se na ochránkyně práv žen. »Všechny zatčené jsou zadržovány na neznámých místech a bez možnosti komunikovat s okolím,« řekl Forst.

V Ženevě zazněly výzvy k propuštění zadržených aktivistů, například právníka Valída abú Chajra, básníka Ašrafa Fajáze a žen Ludžajn Hazlúlové a Isráy Ghamghámové.

Bloggerka Umajma Nadžárová, která získala v cizině azyl, se domnívá, že v Saúdské Arábii bylo obviněno nejméně 18 žen. »Je důležité připomenout, že zatímco dnes v království může mnoho žen řídit auta, ty, které za toto právo bojovaly, jsou stále ve vězení. Ženy mohou volit a chodit do kin, avšak ty, které o tyto reformy usilovaly, jsou vězněny,« sdělila agentuře Reuters. Obává se, že nebude-li na Saúdskou Arábii vyvíjen tlak zvenčí, mohou tito lidé strávit zbytek života za mřížemi.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 12 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.