Ilustrační foto - wikimedia commons

Prezident Buteflika odstoupil a odložil volby

Alžírský prezident Abdalazíz Buteflika v pondělí večer po masových protestech oznámil, že nebude znovu kandidovat na post hlavy státu.

Zároveň odložil volby plánované na 18. dubna a slíbil i změny ve složení vlády a politické a ekonomické reformy. Svou rezignaci podle místní televize vzápětí oznámil premiér Ahmad Ujahjá. Televize později oznámila, že novým předsedou vlády bude dosavadní ministr vnitra Núreddín Bedúí.

Dvaaosmdesátiletý Buteflika, který trpí od roku 2013 následky mrtvice, se chtěl o svůj mandát v dubnu ucházet už popáté. Proti tomu se však v únoru zvedla nebývalá vlna protestů. Podle agentury Reuters do ulic vycházely každý den desítky tisíc Alžířanů všech společenských vrstev. Na stranu protestujících se minulý týden přidalo i několik poslanců Buteflikovy vládní Fronty národního osvobození (FLN), kteří rezignovali na své funkce. Ve Švýcarsku, kde se Buteflika léčil, dokonce zazněl požadavek, aby mu soud určil opatrovníka. Buteflika poté Švýcarsko v neděli urychleně opustil.

Abdalazíz Buteflika. FOTO - wikimedia commons

Buteflika minulý týden vydal prohlášení, v němž varoval před nepokoji, které by mohly Alžírsko destabilizovat. Situaci se už dříve pokusil uklidnit příslibem, že v případě zvolení nebude mandát zastávat celé volební období. Nynější protesty v zemi, která je významným producentem ropy a zemního plynu, jsou největší od takzvaného arabského jara z roku 2011.

Buteflika byl poprvé zvolen v roce 1999 a přičítají se mu zásluhy za ukončení více než deset let trvající občanské války mezi vládou a islamistickými povstalci, která za sebou zanechala asi 200 000 mrtvých. Od mozkové příhody v roce 2013 na veřejnosti nemluvil. O svém rozhodnutí informoval v prohlášení, které vydal prezidentův úřad.

Prezident v prohlášení také mimo jiné slíbil, že do konce roku předloží návrh nové ústavy, kterou by lidé měli schválit v referendu. Jmenovat chce i orgán, jehož úkolem bude naplánovat termín nových voleb.

Tlak na prezidenta v posledních dnech sílil, zdůraznil zpravodajský web BBC. Dohlížet na průběh voleb v případě jeho opětovné kandidatury v pondělí odmítlo více než tisíc soudců. Náčelník generálního štábu alžírské armády pak prohlásil, že lidé a armáda mají stejnou vizi budoucnosti země.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.