Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Mayová vyjednala dodatky, prý nic nemění

Šéf britského úřadu vlády a de facto zástupce premiérky David Lidington v pondělí v noci před poslanci v Londýně uvedl, že premiérka ve Štrasburku zajistila právně závazné změny dohody o brexitu.

Premiérka podle něj zajistila změny, které posílí a vylepší dohodu o odchodu Británie z Evropské unie.

Labouristický stínový ministr pro brexit Keir Starmer v reakci na Lidingtonovo vystoupení před poslanci prohlásil, že nejde o žádné závazné změny. Lidington podle něho prezentoval ujednání, která jsou zahrnuta již v současné podobě dohody. Tu Dolní sněmovna již jednou drtivou většinou hlasů odmítla.

Tři nové texty

Zvrátit dosud odmítavý postoj části poslanců mají tři nové texty, o nichž mají poslanci rovněž hlasovat. Jedním je podle Mayové »právně závazný nástroj« vztahující se k brexitové smlouvě, který má Bruselu znemožnit, aby po neomezenou dobu vázal Británii k unijním pravidlům pomocí zmíněné pojistky. Její pomocí chce sedmadvacítka předejít vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která by podle mnohých vedla k novému napětí v historicky neklidném regionu. Část zvláště konzervativních poslanců se naopak domnívá, že Británie bude prostřednictvím pojistky proti své vůli součástí unijního obchodního prostoru.

FOTO - wikipedia commons

Další z úprav, která má tuto obavu rozptýlit, je společné prohlášení připojené k politické deklaraci, které mimo jiné zavazuje obě strany, aby se usilovně snažily do prosince 2020 najít »alternativní ujednání«, díky nimž by nemusela sporná pojistka vůbec vstoupit v platnost.

Posledním novým bodem bude jednostranné prohlášení Británie, podle něhož bude moci Londýn přijmout opatření, díky nimž bude platnost pojistky pouze dočasná.

Právní riziko zůstává

Právní riziko, že Británie uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění takzvané irské pojistky po brexitu, trvá i přes doplněk k brexitové dohodě, který na poslední chvíli vyjednala premiérka. Uvedl to včera ve své odborné analýze britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Dodal, že text doplňku je podle jeho názoru právně závazný. Labouristická opozice i někteří konzervativní politici to ale už dříve zpochybnili s tím, že na pojistce se nic nezměnilo.

Coxovo stanovisko může být klíčové pro osud brexitové dohody, kterou má schvalovat Dolní sněmovna. Mnoho zákonodárců včera uvedlo, že se při hlasování budou řídit právě Coxovým názorem. Starmer v reakci na Coxovu analýzu prohlásil, že vládní brexitová strategie je nyní »v troskách«.

»Generální prokurátor potvrdil, že na (brexitové) dohodě se nic nezměnilo ani přes právní dokumenty dojednané minulou noc,« řekl včera Starmer.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.