Ilustrační FOTO - Pixabay

Vypuklo období pylových alergií

Rok se s rokem sešel a máme tu opět bujaré jarní období. S probouzením přírody se vzduchem začíná šířit také velké množství alergenů, které dle údajů České společnosti alergologie a klinické imunologie negativně ovlivňuj zdraví 2,5 milionu Čechů. Nejpočetnější skupina alergiků je citlivá na pyly trav a břízy, kterých je ovzduší plné v období od března do května. Dle Pylové informační služby jsou aktuálně ve vzduchu pylová zrna lísky, olše a topolu. Trpíte-li na jaře častým kýcháním, rýmou, bolestmi hlavy či svěděním očí, pravděpodobně máte alergii na některé z pylů. Rostliny, které vám způsobují potíže, se dají jednoduše rozpoznat krevním testem.

Alergie je přecitlivělost imunitního systému na látky, které se běžně vyskytují kolem nás. Zatímco většině populace kontakt s potenciálními alergeny nezpůsobuje žádné obtíže, přecitlivělým jedincům může vyvolat spektrum alergických reakcí od rýmy až po život ohrožující anafylaktický šok.

Nepříjemné projevy alergie

Pylové alergeny se nejčastěji přenášejí vzduchem a vstupují do organismu skrze dýchací cesty. U velké části populace je proto nejčastějším příznakem alergie senná rýma. Projevů však může být celá řada:

* Senná rýma je způsobena podrážděním nosní sliznice alergeny. Nos většinou svědí a pálí, což zapříčiňuje časté kýchání. »Pyl chronicky dráždí sliznici nosu, čímž způsobuje nadměrnou produkci řídkého hlenu. To vede k neustálé potřebě smrkat. Kromě vodnaté rýmy dochází i k otoku sliznic dutin. Ten vyvolává tlak, který může být vnímán jako ucpaný nos, ale i bolest hlavy a únava,« vysvětluje Radka Šedivá z ambulance SYNLAB. Pro úlevu od senné rýmy je doporučeno užívání antihistaminik, která existují v různých podobách. Seženete je ve formě tablet, kapek i nosních sprejů.

* Svědění v krku, ústech či uších – i toto je projev pylové alergie. Svědivá místa se nedoporučuje škrábat, protože to často vede k ještě horšímu svrbění. Jelikož je tento příznak způsobený alergickým zánětem, úlevu přinesou antihistaminika.

* Svědění či zarudnutí očí alergiky trápí, pokud alergeny zasáhnou oční spojivky. Tento stav vyvolává potřebu mnutí očí, které však situaci ještě zhoršuje, jelikož se alergeny dostanou hlouběji do oka, a to poté oteče. Od pálení pomohou zklidňující oční kapky.

* Dušnost se projevuje obtížným nadechováním či vydechováním. »Průdušky jsou napadeny alergickým zánětem, který vyvolává jejich stažení, otok sliznice a nadměrnou tvorbu hlenu. Zúžení průdušek vede ke ztíženému dýchání, výdechové dušnosti, sípání, pocitům tíže na hrudi nebo suchému dráždivému kašli. V průběhu času se potíže mohou i stupňovat,« uvádí Radka Šedivá. Nejlepší první (své)pomocí v těchto stavech je poloha, díky které se zapojí pomocné dýchací svaly a vám se bude lépe dýchat. Toho docílíte posazením se na židli s podepřením paží o opěradlo či desku stolu. Tento stav však vždy vyžaduje léky na roztažení průdušek a lékařskou kontrolu.

Ilustrační FOTO - Pixabay

* Únava se v souvislosti s alergií vyskytuje méně často. I ta však může být jejím projevem. Může být doprovázena i zvýšenou teplotou či bolestmi kloubů, což je způsobeno celkovou únavou organismu z náročného boje s alergeny. Kvůli tomuto příznaku mnoho lidí alergii zaměňuje za chřipku.

Během alergické reakce se v těle uvolňuje hormon histamin, který má na svědomí vznik zánětů a s nimi spojené příznaky onemocnění. K léčbě symptomů se proto nasazují léky zvané antihistaminika, jež účinek tohoto hormonu potlačují. »Alergik pravidelně sledovaný alergologem je vždy vybaven léky, pokud se však stane, že mu léky došly, existují antihistaminika volně prodejná v lékárnách. Léky lze koupit i v podobě kapek do očí a do nosu a dají se kombinovat s tabletovou formou,« doporučuje MUDr. Radka Šedivá. Užívání léčiv je však vždy dobré konzultovat s lékařem.

Výskyt jednotlivých pylů v ovzduší

Pylová zrna jsou sezónním alergenem, jednotlivé pyly se ve vzduchu pohybují až 4 měsíce. V našem podnebném pásu se v závislosti na počasí vyskytují přibližně od února do konce října. Kontaktu s pyly se v tomto období prakticky není možné zcela vyhnout, omezit se však dá dodržováním několika jednoduchých zásad:

* Výlety do přírody plánujte podle počasí a denní doby, pylová zrna se ve vzduchu nejlépe šíří v poledne za slunného a větrného počasí.

* Po příchodu domů se převlékněte z oblečení, na kterém můžou ulpívat pylové částice, omyjte si obličej, vyčešte si vlasy a vypláchněte si nos.

* V pylové sezóně nespěte u otevřeného okna, případně si do něj nainstalujte pylovou síť, nebo si pořiďte čističku vzduchu.

* Větrejte skrz jinou místnost, tedy ne přímo tam, kde se jako alergik pohybujete. Nejlepší je větrání omezit na dobu po dešti.

* V domácnosti není vhodné mít záclony, závěsy a nábytek s čalouněním, jelikož se na nich zachytávají pylová zrna.

* Často uklízejte, včetně stírání prachu na vlhko a vytírání. Pokud bydlíte v rodinném domě, udržujte travnaté plochy kolem sebe. Sekání trávy by však alergici měli nechat raději na ostatních. Pokud to není možné, je dobré chránit se při práci na zahradě protiprachovou rouškou, ochrannými brýlemi a oblečením, které zakrývá celé tělo.

Kdy začíná jeho pylová sezóna

U sezónních alergií je důležité přesně vědět, na co jste alergičtí, abyste mohli podniknout příslušná opatření. Jestliže to nevíte, je velmi těžké problémům zamezit. »Trpíte-li alergiemi každý rok, měli byste léky nasadit ideálně ještě před zahájením vaší pylové sezóny. Předejdete tak nepříjemným obtížím spojeným se začátkem kritického období,« upřesňuje Radka Šedivá.

Zejména rodiče menších dětí potěší, že doba nepříjemných alergologických testů prováděných jehlou je již dávno pryč. Dnes se problematické alergeny rozpoznávají z jednoho krevního vzorku. Na odběr si můžete zajít ke svému alergologovi, nebo jako samoplátce do odběrových pracovišť SYNLAB, kam se můžete dostavit i bez objednání. Na základě výsledků pak můžete své zdravotní obtíže včas řešit. Léčbu však vždy konzultujte s lékařem.

Sledujte pylové zpravodajství

Věděli jste, že existují různé webové aplikace, které sledují aktuální výskyt pylů v ovzduší? Jednou z nich je například www.pylovasluzba.cz, která na týdenní bázi zveřejňuje aktuální stav a předpověď na nejbližší období. Hromadění pylů ve vzduchu zkoumají pylové stanice, které jsou rozmístěny po celé České republice. Některé internetové stránky vám dokonce pomůžou i při cestě na dovolenou, jelikož spolupracují se zahraničními institucemi, které monitorují koncentraci pylů na jejich území.

Kdy alergeny ohrožují nejvíce?

Každý typ pylu má svou klíčovou sezónu výskytu. Pylové alergie jsou způsobeny třemi hlavními druhy pylů: dřevinami, trávami, bylinami. Kromě pravidelného sledování pylového zpravodajství si proto vytiskněte i pylový kalendář, dle kterého budete mít o alergenech přehled z dlouhodobého hlediska.

Doba květu jednotlivých rostlin je sice závislá na počasí, získáte z něj ale přibližnou představu o období, kdy vás alergeny ohrožují nejvíce.

Proč se výskyt alergie v populaci tolik zvyšuje?

Statistika České společnosti alergologie a klinické imunologie, ÚZIS a VZP udává, že do roku 2025 bude některým druhem alergie trpět až polovina Čechů.

Pokud je jeden z rodičů alergik, riziko vzniku alergie u dítěte je 30–40 %, jsou-li oba rodiče alergičtí, pravděpodobnost stoupá až na 60 %. Dědičná však není samotná alergie, ale zvýšená citlivost organismu – atopie. Důležitým faktorem v nárůstu alergií je působení civilizačních jevů na nezralý imunitní systém dětí. Vznik alergie podporuje vnější znečištění smogem a výfukovými plyny, vnitřní znečištění používáním aerosolů a nátěrů, vysoký výskyt bakterií, aktivní a pasivní kouření nebo nedostatečné větrání. Tímto je možné vysvětlit přítomnost alergie u dítěte v rodině nealergiků.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.