NATO? NA CO?!

Tento týden je tomu 20 let, co jsme jako republika vstoupili do Severoatlantické aliance. Pořádají se konference, sčítají se úspěchy, ale chybí výčet neúspěchů. Nikdo se moc nepozastavuje nad tím, proč stále NATO existuje, když už neplní svoji základní funkci, která mu byla dána do vínku v době jeho vzniku. V tomto krátkém článku nabízím několik otázek k zamyšlení.

Když se podíváme do minulosti, kdy byl svět rozdělen do dvou mocenských bloků, tak NATO bylo založeno v roce 1949 a Varšavská smlouva v roce 1955. Lze tedy polemizovat, který pakt reagoval na který. V průběhu existence rozděleného světa se tyto dva pakty spolu nikdy nikde nestřetly. To by totiž vedlo k faktoru vzájemně zaručeného zničení. Jaderné šílenství dosahovalo vrcholu, ale obě dvě strany si uvědomovaly, že by to byl konec všech, kdyby někdo něco odpálil. Svět byl tedy relativně bezpečnější, než je dnes.

Když v roce 1991 Varšavská smlouva zanikla, tak zůstalo jen NATO jako výhradní pakt, který byl ustaven na troskách druhé světové války. Namísto toho, aby se pakt přetransformoval a zaujal novou roli v »novém« světě, tak začal být využíván a zároveň zneužíván USA k jejich ilegálním válkám, případně vývozu demokracie.

Opravdu si někdo myslí, že je dnes, po dvou dekádách v tomto paktu, co slavit? Dle mého názoru není co. Někoho možná napadne, že NATO pomohlo ukončit »studenou válku« a je tedy co slavit. Já jsem ale opačného názoru. Na zbrojení se dnes vydává podobně jako v dobách studené války, a mnohdy ještě více. Vše podle taktovky našich »západních« přátel. Namísto toho, abychom tyto finanční prostředky odváděli na prospěšnější věci (zdravotnictví, snížení chudoby, sociální oblast, infrastruktura atd.), tak USA burcují k tomu, abychom odváděli 3 % HDP na zbrojení.

Myslíte si, že nás NATO ochrání? Proti komu nás má chránit? Kdo je oním nepřítelem na šachovnici světa? Zřejmě nás má chránit proti Rusku a Číně, když se všude prosazuje samé anti-ruské a anti-čínské pojetí dnešního světa. Tedy proti zemím, které například sedí vedle sebe v OSN nebo G8 spolu s USA a dalšími západními velmocemi. Jaká to ironie osudu.

Podle západních teorií je válka mezi dvěma demokratickými zeměmi nemožná. Jenže, co když některý demokratický stát označí jiný demokratický stát, že je nedemokratický? Převeďme to do logiky výkladu západního liberalismu: pokud se v té či oné zemi změní jen trochu systém, tak jste nepřítel, protože jdete mimo »západní hodnoty«. To je ryze filosofická otázka. Tuto praktiku používají USA poměrně často.

Řešením proti paktu NATO by bylo založení evropské armády, ale znova se musím ptát, proti komu povedeme »preventivní« nebo »ilegální« války? Když svět je globalizován a riziko číhá na každém kroku…

Jan KLÁN, předseda OV KSČM Kutná Hora a kandidát do Evropského parlamentu (KSČM – Česká levice společně!)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.2, celkem 21 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-03-15 08:45
Výdaje na zbrojení podle SIPRI 2017 : USA=610, Čína=220, Saúdská
Arábie=69, Rusko=66, Indie=63, ... Takže Veliký, miliardová Čína má
třetinové výdaje oproti USA a Rusko jen desetinové ... Kdo je tedy
doopravdy "nejmilitarističtější stát planety Země"?
fronda
2019-03-15 00:14
To je demagogie. V absolutních číslech je lidnatá ČLR možná
vepředu.
velkymaxmilian
2019-03-14 11:34
USA členské státy NATO neburcují k výdajům na obranu ve výší 3% z
HDP, ale pouze 2%, což je podstatný rozdíl. Faktem je, že ve výdajích
na zbrojení vedou USA, ale Čína je již druhá s ročními výdaji na
hranici 230 miliard USD. Rusko, ve kterém se světová ekonomická krize
projevila s určitým odstupem a zmítá se v ní dodnes, bylo nuceno
náklady na zbrojení výrazně redukovat na cca 65 miliard USD/rok.
Meziročním navyšováním výdajů na zbrojení si titul
"nejmilitarističtější stát planety Země" vysloužila
Čína. USA a Rusko má co "dohánět"...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.