Lídr opozice Jeremy Corbyn. Ilustrační foto - wikimedia commons

Corbyn: Dohoda Mayové je mrtvá. Chce volby

Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová, je zjevně mrtvá. Po úterním večerním hlasování, ve kterém Dolní sněmovna již podruhé dohodu odmítla, to řekl lídr opozice Jeremy Corbyn. Podle něj je načase, aby se konaly nové parlamentní volby.

Předseda labouristů avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj »vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv«. Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody, o kterém se mělo hlasovat ve večerních hodinách. Mayová podle předsedy labouristů »moc dobře ví«, jaké škody by neřízený brexit napáchal. »Je čas na parlamentní volby,« dodal Corbyn. BBC upozornila, že v celém Corbynově projevu nezazněla ani zmínka o druhém referendu. Podporu konání dalšího lidového hlasování předseda labouristů přitom oznámil po dlouhém váhání na konci února.

Nejistota trvá

Předseda frakce opoziční Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford vyzval Mayovou, aby vyloučila odchod Británie z EU bez dohody a požádala o odložení termínu brexitu, aby se mohlo uspořádat další referendum. »Máme odpovědnost ukončit tuto nejistotu,« řekl. Předseda opozičních Liberálních demokratů Vince Cable v reakci na odmítnutí dohody jasnou převahou hlasů vznesl otázku, zda od americké války za nezávislost vládl Británii nějaký premiér, který by byl dvakrát za sebou poražen a přesto dál prosazoval stejnou politiku. Podle Nigela Doddse je nejlepším způsobem, jak přece jen nakonec dosáhnout s EU dohody, udržovat stále na stole »hrozbu« brexitu bez dohody. Dodds je předsedou sněmovní frakce severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), jež podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové, ale v úterním hlasování se opět postavila proti její brexitové dohodě.

EU udělala vše

K výsledku hlasování se vyjádřil i starosta Londýna Sadiq Khan, jehož město v referendu v roce 2016 hlasovalo proti odchodu Británie z EU. Porážku Mayové přivítal. »Premiérka musí dát naše město a naši zemi na první místo a stáhnout článek 50,« uvedl s odkazem na článek Lisabonské smlouvy, jehož aktivací před dvěma lety začala jednání o brexitu. »Je načase dát britskému lidu konečné slovo k brexitu,« dodal. Evropská unie prostřednictvím mluvčího předsedy Evropské rady Donalda Tuska sdělila, že je hlasováním zklamána a že ze své strany udělala vše, co bylo možné k uzavření dohody mezi EU a Londýnem o spořádaném britském odchodu z bloku.

Chaos sílí

Zklamána je podle svých slov i Mayová. Návrh dohody v úterý podpořilo 242 zákonodárců, proti se postavilo 391. V lednu, kdy hlasovali poprvé, pro dohodu zvedlo ruku 202 poslanců a proti bylo 432. Po úterním hlasování uvedla, že pokud ve středu večer poslanci odsouhlasí odchod bez dohody, vláda toto rozhodnutí naplní. Ale očekávalo se, že parlament tento černý scénář odmítne, v takovém případě se odehraje hlasování o tom, zda odchod z EU odložit. Nyní je termín odluky stanoven na 29. březen. Premiérka zdůraznila, že poslanci se musí rozhodnout, zda chtějí odchod bez dohody, odklad odluky, odvolání brexitu, či vypsání nového referenda.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.