Velvyslanec SRN v ČR Christoph Israng při pietě v Muzeu romské kultury v Brně.

Uctili nacistické oběti vyhlazování Romů

Pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holokaustu v době německé nacistické okupace Československa se uskutečnilo v Muzeu romské kultury v Brně.

K pamětní desce 76. výročí vypravení prvního vlakového transportu více než jednoho tisíce moravských Romů z Brna k likvidaci plynem v koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz II-Birkenau ze 7. března 1943 položili kytice a věnce představitelé českých ministerstev kultury a spravedlnosti, zvláštní zmocněnec pro otázky holocaustu, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, náměstek jihomoravského hejtmana, veřejná ochránkyně práv, velvyslanec SRN a velvyslankyně Kanady v ČR, zástupci ambasád aj. Po tomto termínu následovaly další transporty »méněcenných« k likvidaci a nacistům se tak podařilo zabít přes 90 procent protektorátních Romů, protože se o jejich osud lidí na okraji společnosti nikdo příliš nezajímal.

Na shromáždění zaznělo, že o tragédii Romů a Sinti za druhé světové války se nikdy a nikde příliš nemluvilo. Byli vražděni po desítkách, stovkách, po tisících. Na okraji masových hrobů, v koncentračních táborech, při cestách puškami, kladivy nebo plynem. Mlčelo se o nich, protože byli a dosud jsou na okraji společnosti. Několik málo jich přežilo a každý má svoji paměť jako důkaz. Dnes, když se náš svět opět fašizuje, jsou jedněmi z posledních svědků holocaustu. Žijí »s dírou v hlavě« jako s pečetí, znamením z minulosti.

Velvyslanec Spolkové republiky Německo v ČR Christoph Israng u pamětní desky v Brně uvedl, že připomínané 80. výročí vpádu německých vojsk do tehdejšího Československa a vyhlášení protektorátu Čechy a Morava z 16. března 1939 je nejtemnější kapitolou česko-německých vztahů. Stejně tak následné vyhlazování českých Židů a Romů. Na to se nesmí nikdy zapomínat, aby se už nic podobného nemohlo opakovat, zdůraznil Israng. Německý velvyslanec v ČR poděkoval za práci na vybudování nové stálé výstavy v romském internačním táboře v Hodoníně u Kunštátu. Německá spolková vláda podle něj finančně podpoří úpravu areálu na památník v romském táboře v Letech, který má též ve správě Muzeum romské kultury v Brně.

Při pietním shromáždění zazněla svědectví obětí a projevy osobností z kulturního a politického života. Akci hudebně doprovodili zpěvačka Žaneta Štipáková a Lukáš Čonka. Po pietě se na místě zájemci zapojili do křtu Bulletinu Muzea romské kultury 26/2017 a vyslechli tematické přednášky Renaty Berkyové a Michala Schustera. Program zakončila projekce snímku Roberta Kirchhoffa Díra v hlavě (2016).

(vž)

FOTO - Václav ŽALUD


(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.