Ilustrační FOTO - Pixabay

Saúdské temno

V Saúdské Arábii se  konalo první stání v procesu s několika ženami zadrženými loni. Jsou podezřelé z poškozování státu a podpory nepřátelských živlů v cizině. Saúdská Arábie je kritizovaná, že ač v poslední době ruší některá omezení vůči ženám, kritiky režimu stále pronásleduje a vězní.

Patřil k nim také novinář Džamál Chášukdží, který byl loni zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Rijád odmítá podezření, že tuto vraždu nařídil korunní princ Muhammad bin Salmán. Asi 30 zemí minulý týden vyzvalo Rijád, aby vězněné kritiky propustil. Bratr jedné ze zatčených žen v úterý oznámil, že soudní řízení bylo předáno trestnímu soudu. Do té doby se kauzou zabýval speciální soud zřízený pro případy související s terorismem. Podle Reuters před soudem stanulo 10 žen včetně Ludžajn Hazlúlové, penzionované profesorky Azízy Júsifové, bloggerky Ímán Nafdžánové či známé ochránkyně práv žen Hatún Fásíové. Do jednací síně neměli přístup novináři ani diplomaté.

Loni prokurátor oznámil, že pro podezření z pokusu poškodit zájem státu bylo zadrženo pět mužů a čtyři ženy. Státní média je označují za zrádce a agenty cizích ambasád. Ochránci lidských práv tvrdí, že někteří ze zadržených jsou na samotce a jsou vystaveni špatnému zacházení a mučení, což úřady popřely. Kromě této skupiny skončilo v minulých dvou letech za mřížemi několik desítek dalších intelektuálů a kritiků. Hazlúlová bojovala o povolení ženám řídit automobily, což se povedlo, a také o zrušení mužského poručnictví žen, což stále trvá. V minulosti byla zatčena dvakrát, v roce 2014 na 73 dní, když chtěla přijet sama autem ze Spojených arabských emirátů do Saúdské Arábie. Někteří z diplomatů se domnívají, že motivem k zadržení této skupiny lidí byla snaha utišit kritiky reforem a uvolňování pravidel vůči ženám. Aktivisty to má varovat před vznášením nadměrných požadavků. Korunní princ si ochotou ke společenské reformě naklonil západní vlády, avšak jeho pověst poškodila kauza Chášukdžího.

(čtk)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-03-14 21:05
Taková mocenská svoloč je rozlezlá po celé Zeměkouli. Prodrala se k
moci a dělá si co se jí zamane, aby si ji zachovala. Pod jejím štítem
krade, lže a vraždí. Podle místních možností.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.