Ilustrační FOTO - Haló noviny

Lesy dostaly další ránu

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odhadl ztráty na zpeněžení dřeva zničeného orkánem Eberhard na přibližně půl miliardy korun.

Orkán ve státních lesích v neděli a v pondělí poničil asi milion metrů krychlových dřeva. Představuje to milion stromů, řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Objem zničeného dřeva představuje přibližně osm procent z letos očekávaných celkových těžeb na úrovni 12,5 milionu metrů krychlových. Největší škody Lesy ČR evidují v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

»Nyní uvolňujeme lesní cesty a mapujeme rozsah škod. Předpokládám, že těžba potrvá do června, ale bude samozřejmě záležet na podmínkách v konkrétních oblastech,« uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Se zpracováním kalamitního dříví již lesníci začali. »Až upřesníme rozsah kalamity, rozhodneme i o případných žádostech o vyhlášení zákazu vstupu do lesů,« dodal.

V Moravskoslezském kraji lesníci Lesů ČR odhadli objem poničeného dřeva asi na 270 tisíc metrů krychlových. V Olomouckém kraji vítr zničil ve státních lesích přibližně 157 tisíc metrů krychlových dřeva a v Jihočeském téměř 138 tisíc metrů krychlových. »Většinou se zlomily nebo nalomily jednotlivé kmeny,« uvedla mluvčí.

Škody evidují i jiní vlastníci lesů v Česku. Arcibiskupské lesy a statky Olomouc odhadly objem poničeného dřeva na zhruba 40 tisíc metrů krychlových, nejvíce postiženy jsou církevní lesy na Jesenicku, a to hlavně v okolí Rejvízu. Lesy města Olomouce odhadly poničené dřevo v objemu 15 tisíc metrů krychlových.

Kalamitní dřevo zničené vichřicí zřejmě ještě více zahltí trh se dřevem, který je v celé střední Evropě pod velkým tlakem dřeva z kůrovcové kalamity. Poničené dřevo je přitom třeba přednostně vytěžit, aby se příští rok nestalo zdrojem kůrovce.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.